Hazine Bakanı Nebati’nin Döviz Açıklamasının Negatif İndikatör Olduğunu Düşünenler Güldürdü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2 Aralık 2021 tarihinde misyona geldi. İktisatta her şey hoş olacak minvalinde ‘Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz?’ dedi. “Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye’de çok farklı noktalara gideceğiz” dedi …

Hazine Bakanı Nebati’nin Döviz Açıklamasının Negatif İndikatör Olduğunu Düşünenler Güldürdü
Yayınlama: 03.05.2023
11
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2 Aralık 2021 tarihinde vazifeye geldi. İktisatta her şey hoş olacak minvalinde ‘Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz?’ dedi. “Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye’de çok farklı noktalara gideceğiz” dedi. ‘Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” da dedi. 20 Aralık gecesi için ‘Bir mi bir şey yaptık?’ dedi. Çabucak çabucak her ay ‘enflasyon düşecek’ de dedi. 

Son olarak 15 Mayıs’ta Mersin milletvekili olmak için seçim çalışmalarından vakit bulduğu süreçlerde Bakanlık misyonlarını sürdüren Nureddin Nebati, katıldığı yayında son öngörüsünü paylaştı.

Yaklaşık 1,5 yıldır bakanlık vazifesinde olan Nebati, telaffuzları ve çıkışlarıyla gündem olmayı daima başardı. Tabi bunda idaresinde olduğu iktisattaki sıkıntılar da tesirli oldu.

Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır telaffuzundan sonrası halkın alım gücü sönerken, 6 aylık öngörüsünde de sahiden çok farklı bir noktadaydık. 

Hemen her ay düşecek dediği enflasyon sonunda düştü lakin o kısım yalnızca 1 yıllık süreci baz aldığınızda mümkün olabiliyor.

14 Mayıs seçimlerinde Mersin milletvekili adayı olan Nebati, gelecek devir kim seçilirse seçilsin Kabine’de olmayacak. Seçimlere ve iktisada yönelik telaffuzlarına bir yenisini daha ekledi.

Bakan, Döviz piyasasında “Bir ralli olmayacak, vatandaşlara sesleniyorum: Oyuna gelmeyin” dedi.

Tabi uzmanlar Bakan Nebati’ye durumun farklı olduğunu anlatmaya çalışırken,

Farklı tabirlerden de bahsedildi.

İkna olan piyasa uzmanları olduğu da görüldü.

Genel olarak evvelki telaffuzları hatırlanan Bakan Nebati’nin

Borsa, TL, enflasyon üzere öngörüleri unutulmamıştı.

Bakan enflasyon düşecek dediğindeyse,

Enflasyon gecikmeli olsa da düşmüştü.

Şimdi de ralli olmayacak diyordu ki

Zaten TL’de ralli beklenmiyordu.

Sizce Bakan haklı mı?

Yorumlarda buluşalım.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.