Hayalinizdeki Bedene Sahip Olmak İçin Size Uygun Fitness Programı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı hayat, fit bir beden ve zinde bir zihin bir insanın hayatı boyunca hayatına, bedenine kazandırmak istediği şeylerdir. Bu iç istek yapılması kolay olmayan lakin devamlılık sağlandığında da kopamayacağınız bir ömür tarzını beraberinde getirir …

Hayalinizdeki Bedene Sahip Olmak İçin Size Uygun Fitness Programı Nasıl Olmalı?
Yayınlama: 26.03.2023
12
A+
A-

Sağlıklı ömür, fit bir beden ve zinde bir zihin bir insanın hayatı boyunca hayatına, bedenine kazandırmak istediği şeylerdir. Bu iç istek yapılması kolay olmayan fakat devamlılık sağlandığında da kopamayacağınız bir ömür tarzını beraberinde getirir. Her insanın kendisine has bir beden yapısı vardır; işleyişi, gelişim süreci, bağışıklığı, metabolizması, kilosu ve daha bir çok sistem insansan beşere en ufak detayına kadar değişir. Bundan ötürü kendinize uygun bir fitness programı nasıl olmalı? Nelere dikkat etmelisiniz? Beden geliştirmek için yapmanız gerekenler neler? Meskende bedeninizi ne kadar geliştirebilirsiniz? Tüm karşılıklarını sizler için yanıtladık.

Uyarı: Her beden yapısı ve metabolizması farklı olduğu için uzman görüşü almanız gerekir.

İdeal bir bedene kavuşmanızın en temel kaynağı bedeninizi güzel tanımaktan geçer. Bedeninizi ne kadar âlâ tanır, hakim olursanız spordan alacağınız sonuçlar da o kadar farklı olacaktır.

Önceliklerinizi belirleyin:

Gelişmenin yolu kendinizi güzel tanımaktan geçer. Bundan ötürü spor başlangıcı birinci yapmanız gereken önceliklerinizi belirlemek olacak. Kilo vermek ya da almak mı istiyorsunuz? Kaslı ve sıkı bir beden mu? Tüm bu soruları kendinize sorduktan sonra fitness başlangıcı çok daha kolay olacaktır.

Profesyonel bireylerden yardım alın:

Önceliklerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken sonraki adım dayanak almak olacaktır. Spor eğitmenleri ya da şahsî antrenörler bunun için biçilmiş kaftan. Bilhassa daha evvel spor yapmamış bireyler için bilir bir kişi ile çalışmak çok daha tesirli olacaktır. Size uygun hareketler, başlangıçta ne kadar mühlet ile ilerlenmesi gerektiği, motivasyon olarak toparlanmanız ve daha birçok etkenleri spor koçunuz ile geliştirebilir, öğrenebilirsiniz.

Sporun yanında dikkat etmeniz gerekenler:

Sağlık denetimleri, planlı bir başlangıç programı yaptıktan sonda sporunuzu 3-4 gün ülkü olmak üzere yapabilirsiniz. Her şeyiniz hazır üzere görünebilir ancak asıl olay bundan sonra başlıyor. Spora başladıktan sonra dikkat etmeniz gerekenlerin listesi daha fazla. Birinci olarak spor esnasında su kaybı çok yaşayacaksınız bu yüzden sistemli ve kâfi ölçüde su tüketimine kıymet vermelisiniz.

Düzenli uyku:

Bir başka dikkat etmeniz gereken şey ‘uyku düzeniniz’ yorulan bedeninizi ne kadar güzel dinlendirebilirseniz, kaslarınız o kadar uygun gelişecektir. Spor sonrası az uyku ya da yetersiz uyku size beden ağrıları, yorgunluk ve daha az seviyede gelişmiş bir beden ile dönecektir.

Kalori muhtaçlığına nazaran beslenme:

Uyku, su ve beslenme! Bu üç etken gelişiminiz için en tesirli olanları. Spora devam ettiğiniz sürece beslenmeniz ön planda olmalı. Tek başına spor ne yazık ki gelişiminiz için kâfi olmuyor. Kilo alma-verme, kaslanma yahut yağ yakma üzere durumların temelinden kalori hesabına nazaran yapılan bir beslenme programı geçiyor.

Tabağınızda olması gereken besinler:

Gelişiminizi en süratli halde görmeniz için tabağınızda her vakit olması gereken besinler var. Bunlardan birincisi proteinli besinler. Yüksek proteine sahip; beyaz et, kırmızı et, süt, yumurta, peynir, yeşil mercimek vb. her vakit öğünlerinizde bulunması gerekenler. Ek olarak sağlıklı yağlar tüketebilir, doğal şeker tercih edebilir, bulgur, pirinç üzere karbonhidratlara öncelik verebilirsiniz. Tıpkı spor planı üzere beslenme planınızda da danışman yahut diyetisyen eşliğinde ilerlemeniz daha yeterli olacaktır.

Spor yapmaya uygun alan:

Bu mevzuda en çok merak edilen mevzulardan biri meskende de kendimizi gereğince geliştirebilir miyiz? Başlangıç seviyesindeyseniz ve yukarda bahsettiklerimizi tam manasıyla uygulayacaksınız spor yaptığınız yerin pozisyonu kıymetli olmuyor. Bedeninizin kendi tartısıyla da kendinizi geliştirebilmeniz mümkün.

Kendi ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketler; imtihan, dağ tırmanışı, mekik, squat, plank, hip bridge vb. Bu hareketler büsbütün ekipmansız ve kendi yükünüz ile yapabileceğiniz hareketler.

İlerleyen süreçlerde spor salonları hem ekipman hem de motivasyon manasında tercih edilebilir fakat başlangıç seviyesinde gelişmek sanıldığı üzere konut ortamında imkansız olmuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.