Grip aşısı uygulaması ne zaman? Kronik hastalar için aşı uygulaması başladı mı?

Grip aşısı uygulaması ne zaman? Kronik hastalar için aşı uygulaması başladı mı?
Yayınlama: 14.09.2023
8
A+
A-


Grip aşı uygulaması ne zaman başlayacak sorusu araştırılan konular arasında yer alıyor. Her yıl grip mevsimi öncesi başlatılan aşı uygulaması, vatandaşların sağlığını koruma altına almayı hedefliyor. Kronik hastalar için aşı uygulaması başladı mı merak konusu oldu. Peki, Grip aşı uygulaması ne zaman? Kronik hastalar için aşı uygulaması başladı mı? Detaylar haberimizde…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren 65 yaş ve üstü tüm vatandaşlarla 65 yaş altında olup kronik hastalığı bulunanlar için grip aşısı uygulamasının normal takvimiyle başladığını bildirdi.

Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “15 Eylül’den itibaren 65 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızla 65 yaş altında olup kronik hastalığı bulunan hastalarımız için grip aşısı uygulaması normal takvimiyle başlıyor. Grip aşısı, grip hastalığına yakalanma riskini azaltır, hastalığın şiddetini hafifletir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca paylaşımında ayrıca, “Grip, özellikle 65 yaş üstüyle kronik hastalığı bulunan kişilerde zatürre, bronşit, sinüzit ve kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonlara yol açmaktadır. Grip aşılarımızı mutlaka yaptıralım. Doktorunuza başvurarak reçetenizi yazdırabilirsiniz.” dedi.

Aşı Gündem Sağlık Haberler