Global piyasalar merkez bankaları sonrası olumlu seyrediyor

Global piyasalar, değerli merkez bankalarının para siyaseti kararlarının açıklandığı ve ağır bilgi gündeminin olduğu haftanın son süreç gününde olumlu seyir izliyor.

Global piyasalar merkez bankaları sonrası olumlu seyrediyor
Yayınlama: 16.06.2023
11
A+
A-

Küresel piyasalar, kıymetli merkez bankalarının para siyaseti kararlarının açıklandığı ve ağır data gündeminin olduğu haftanın son süreç gününde olumlu seyir izliyor.

Bir müddettir dünya ekonomilerinin esas sorunu olan enflasyon, hudutlu da olsa gerilemeye devam ederken, para siyasetlerine ait belirsizlikler sürüyor.

Çarşamba günü, ABD Merkez Bankası (Fed) siyaset faizinde değişikliğe gitmezken, dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç temel siyaset faizini 25 baz puan artırdı. Bugün para siyaseti karalarına açıklayan Japonya Merkez Bankası (BoJ) da siyaset faizini ve getiri eğrisi gaye bandını sabit bıraktı.

Analistler, Fed’in siyaset faizini sabit tutması ve sıkılaşma siyasetinin sonuna yaklaştığına dair beklentilerin artmasına rağmen bu yıl içinde 2 faiz artırımı daha olabileceği sinyali vermesinin akabinde piyasalarda oynaklığın arttığını kaydetti.

Öte yandan, dün açıklanan datalara nazaran, ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 10 Haziran ile biten haftada 262 binle piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti ve Ekim 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeyini korudu.

Ülkede sanayi üretimi de mayısta aylık bazda yüzde 0,2 azalarak, Philadelphia Fed İmalat Endeksi de haziranda eksi 13,7 ile beklentilerin altında kaldı.

Buna rağmen, New York Fed’in açıkladığı imalat endeksi haziranda 6,6 ile perakende satışlar ise mayısta aylık bazda yüzde 0,3 artışla öngörüleri geride bıraktı.

Makroekonomik bilgilerden alınan sinyallerin piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdığını tabir eden analistler, yıl sonunda Fed’in siyaset faizini yüzde 5,50-5,75 düzeyine çıkarabileceği fiyatlamalarının varlığını muhafazaya devam ettiğini bildirdi.

Analistler, Fed’in beklentilerin üzerinde faiz artırabileceği ihtimaline rağmen, ekonomik aktivitenin güçlü kalmaya devam etmesinin hisse piyasalarında alış yüklü seyri desteklediğini aktardı.

Dün altının ons fiyatı yüzde 0,8 artışla dört günlük düşüş eğilimini sonlandırırken, bakırın libresi yükseliş eğilimini üst üste dördüncü güne taşıyarak 9 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzey olan 3,91 dolara yükseldi.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,22, Nasdaq endeksi yüzde 1,15 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,26 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise hudutlu düşüşle başladı.

Avrupa’da dün karışık bir seyir öne çıkarken, ECB’nin şahin tonu dikkati çekti.

Dün, 3 temel siyaset faizini 25 baz puan artırarak, yüksek enflasyonla çaba de faiz oranlarını arka arda sekizinci sefer yükselten ECB, faiz artırımlarına gelecek periyotta de devam edileceğinin sinyalini verdi.

ECB karar metninde, “Faiz kararları, gelen ekonomik ve finansal datalar, enflasyonun ana dinamikleri ve para siyaseti transferinin gücü ışığında enflasyon görünümüne ait değerlendirmeye dayalı olmaya devam edecek.” denildi.

Bankanın enflasyon varsayımları ise bu yıl için yüzde 5,3’ten yüzde 5,4’e ve 2024 için yüzde 2,9’dan yüzde 3’e yükseltildi.

ECB Lideri Christine Lagarde, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Avro Bölgesi’nde fiyat baskılarının yüksek kalmaya devam ettiğini ve enflasyonla uğraş için nakdî sıkılaştırmaya orta vermeyeceklerini söyledi.

Öte yandan, bugün gözler Avro Bölgesi’nin enflasyon datalarına çevrilirken, analistler, mayısta yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 6,1 artmasının beklendiğini bildirdi. Avro Bölgesi’nde TÜFE nisanda da yüzde 7 artmıştı.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,34 artarken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,13, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,51 ve İtalya’da MIB 30 endeksi 0,28 bedel kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

Asya’da hisse piyasaları güne yükselişle başlarken, BoJ, getiri eğrisi gaye aralığını artı/eksi yüzde 0,5 ve siyaset faizini yüzde eksi 0,1’de tuttu.

Emtia fiyatlarındaki artışlardan etkilenmesine rağmen Japonya iktisadının büyümeye devam ettiği aktarılan BoJ karar metininde, “Enflasyondaki artış suratı bir müddet öncesine nazaran yavaşladı. Enflasyon beklentilerinin ise değişmediği görülüyor.” tabirleri kullanıldı.

Metinde, Japon iktisadının yılın ikinci yarısında daha da güçlenmesinin öngörüldüğü kaydedilerek, gelir ve harcama döngüsünün de bu periyottan itibaren hızlanacağının kestirim edildiği bildirildi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 1,3, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,5 yükseldi.

Yurt içinde dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 2,51 üzerinde 5.495,48 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,4 artışla 23,6590’dan kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 23,6615 düzeyinden süreç görüyor.

Öte yandan, Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) dün, 8 şirketin toplam 2 milyar 509 milyon lira fiyatındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu, 4 şirketin toplam 575 milyon 335 bin 775,04 lira fiyatındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi ve konut fiyat endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde enflasyon ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.600 ve 5.700 puanın direnç, 5.400 ve 5.300 düzeylerinin dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, haziran ayı Piyasa İştirakçileri Anketi

12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı TÜFE

14.30 Türkiye, nisan ayı konut fiyat endeksi

17.00 ABD, haziran ayı Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.