Geri Sayım Başladı! Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak, Sandık Sonuçları Kaçta Yayınlanacak?

Tüm Türkiye’nin uzun zamandır beklediği Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel seçimi için verme işlemleri tamamladı. Sabah saat 8’de başlayan oy verme, saat 17.00 itibarıyla sonlandı. Sandıkların kapanmasıyla birlikte oylar sayılmaya …

Geri Sayım Başladı! Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak, Sandık Sonuçları Kaçta Yayınlanacak?
Yayınlama: 14.05.2023
9
A+
A-

Tüm Türkiye’nin uzun zamandır beklediği Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel seçimi için verme işlemleri tamamladı. Sabah saat 8’de başlayan oy verme, saat 17.00 itibarıyla sonlandı. Sandıkların kapanmasıyla birlikte oylar sayılmaya başlanacak. Peki, seçim sonucu ne zaman açıklanacak? Oy sayımı kaçta başlayacak? İşte detaylar.

Milyonlarca seçmen bugün sandık başındaydı.

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için oy verme işlemleri sabah saat 8’de başladı. Seçmenler, saat 17’ye kadar Cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları için tercihlerini yaptı.

Seçimdeki seçmen sayısı

YSK’nın açıkladığı verilere göre, yurt içi ve yurt dışında toplam seçmen sayısı 64.113.941 oldu. Yurt dışı seçmen sayısı 3.416.098 (%5,3) ve yurt içi seçmen sayısı ise 60.697.844 olarak kayıtlara geçti.

Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak?

Saat 17’de sona eren oy verme işlemlerinin ardından sandıklar açılacak ve sayım işlemlerine başlanacak. Saat 18.00’e kadar seçim sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.

Seçim sonuç yasakları ne zaman bitecek?

Saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK’nın kararına göre bu saat daha erkene alınabilecek. YSK Başkanı Yener, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ‘Kesin olmayan sonuçları, daha önceki seçimlerde olduğu gibi inşallah aynı gün açıklayacağız’ ifadelerini kullanmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.