Gamze Akkuş İlgezdi: 4924 Mukavele Kriterleri ve Mobbinge Açık Uygulanış Hali Hekimlik Mesleğinin Tabiatına Alışılmamış Olup Mesleksel Saygınlık ile…

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sıhhat Bakanlığı’nın 27 bin kontratlı sıhhat işçisi istihdamının gerçeği yansıtmadığını, 22 bin çalışanın kontratının 31 Aralık 2022’de iptal edildiğini ve onlara ek olarak 5 bin yeni istihdam yapılacağına dikkat çekerek “AKP tam da kendisine yakışır bir hareketle 5 alıp 1 verecek” dedi. Sağlıkçıların kontratlı olarak istihdam edilmesi kabul edilemez olduğunu belirten Akkuş İlgezdi, “4924 mukavele kriterleri ve mobbinge açık uygulanış hali hekimlik mesleğinin tabiatına alışılmamış olup mesleksel saygınlık ile bağdaşmamaktadır” değerlendirmesini yaptı.

Gamze Akkuş İlgezdi: 4924 Mukavele Kriterleri ve Mobbinge Açık Uygulanış Hali Hekimlik Mesleğinin Tabiatına Alışılmamış Olup Mesleksel Saygınlık ile…
Yayınlama: 12.01.2023
8
A+
A-

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sıhhat Bakanlığı’nın 27 bin kontratlı sıhhat işçisi istihdamının gerçeği yansıtmadığını, 22 bin çalışanın mukavelesinin 31 Aralık 2022’de iptal edildiğini ve onlara ek olarak 5 bin yeni istihdam yapılacağına dikkat çekerek “AKP tam da kendisine yakışır bir hareketle 5 alıp 1 verecek” dedi. Sağlıkçıların kontratlı olarak istihdam edilmesi kabul edilemez olduğunu belirten Akkuş İlgezdi, “4924 mukavele kriterleri ve mobbinge açık uygulanış formu hekimlik mesleğinin tabiatına ters olup mesleksel saygınlık ile bağdaşmamaktadır” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Resmi Gazetede duyurulan 27 bin kontratlı sıhhat çalışana takım haberlerine ait açıklama yaptı.

Mevcut kontratlı 22 bin sıhhat çalışanının mukavelelerini iptal edip onlara ek olarak 5 bin istihdam daha yapılacağına dikkat çeken Akkuş İlgezdi, hususa ait bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları tabir etti:

“22 BİN ÇALIŞANIN MUKAVELESİ YENİLENECEK VE 5 BİN YENİ KONTRATLI ALINARAK 27 BİN SAĞLIKÇI İSTİHDAM ETTİK DİYECEKLER”

“Sağlık çalışanlarımız 12 Ocak’ta bir günlüğüne iş bırakma kararı aldılar. Zira iktidar doktorlarımıza ve sıhhat çalışanlarımıza öteki deva bırakmamaktadır. Tabiplerimiz ve sıhhat işçilerimiz iktidarın müjde diye sunduğu her düzenlemenin altından hayal kırıklığı çıkmasından artık bıktı, usandı. Son olarak 4924 düzenlemesi, sağlıkçılarımızın iş bırakma sebeplerinden biridir. Bu düzenleme ile birçok kontratlı sıhhat çalışanımızın kontratı feshedilmiştir. Üstelik bu fesih süreci de bir algı operasyonuyla iktidarın gösterisine evrilmiştir. Kontratı feshedilen 22 bin kontratlı sıhhat çalışanımız, 27 bin sıhhat işçisi istihdamı muştusunun bir modülü haline getirilmiştir. Yani mukavelesi feshedilen 22 bin işçinin mukavelesi yenilenecek ve yeni 5 bin sıhhat işçisi de kontratlı işe başlatılıp 27 bin yeni sağlıkçı istihdam ettik diyecekler. AKP tam da kendisine yakışır bir hareketle 5 alıp 1 verecek.

“4924 KONTRAT KRİTERLERİ VE MOBBİNGE AÇIK UYGULANIŞ BİÇİMİ HEKİMLİK MESLEĞİNİN TABİATINA ALIŞILMAMIŞ OLUP MESLEKSEL SAYGINLIK İLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Sözleşmesi iptal edilenler ortasında bugüne kadar eleman temininde zahmet çekildiği için kontratlı çalıştırılan birçok tabibin kontratı 31 Aralık 2022 itibariyle sonlanacak ve mukavelesi yenilenmeyecek. Bu mukavele iptalleriyle birçok meslektaşımız mağdur edildi. 4924 Sayılı ‘Eleman temininde zahmet çekilen yerlerde kontratlı sıhhat çalışanı çalıştırılması’ kanununda kastedilen yerlerde çoğunlukla DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) doktorların çalışmasına karşın bu takımlardan DHY doktorların yararlanamaması adil değildir. 1’inci basamak tabiplerine hiç takım verilmemiş, daha evvel kontrat takımında olan 1’inci basamak doktorlarımızın takımları feshedilmiştir. Bugüne kadar kontratlı çalışmış ve kontrat feshine neden olacak bir kusuru olmamış meslektaşlarımız da mukavele iptali ile karşılaşmıştır. Sağlıkçıların kontratlı olarak istihdam edilmesi kabul edilemez. Birebir kurumda tıpkı kaidelerde ve tıpkı işi yapan birçok meslektaşımız ortasında kontratlı olmak ya da olmamak sonucu adaletsizlikler oluşup bu durum çalışma barışını bozmaktadır. Bunun yanı sıra acil serviste çalışan doktorlarımız de bu takım dağılımında yok sayılmıştır. 4924 kontrat kriterleri ve mobbinge açık uygulanış biçimi hekimlik mesleğinin tabiatına alışılmamış olup mesleksel saygınlık ile bağdaşmamaktadır.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.