Galatasaray – Sivasspor maçında Mertens’in durumu kırmızı kart mı? Fırat Aydınus yorumladı

FIFA kokartlı eski hakem Fırat Aydınus, Galatasaray – Sivasspor maçına hakem Arda Kardeşler’in atanmasını ve maçtaki tartışmalı konumları kıymetlendirdi.

Galatasaray – Sivasspor maçında Mertens’in durumu kırmızı kart mı? Fırat Aydınus yorumladı
Yayınlama: 21.05.2023
7
A+
A-


Fırat Aydınus’un Galatasaray – Sivasspor maçındaki hakem yorumları şu formda:

Sezonun birinci yarısında en çok vazife alan isim olan lakin 9 Nisan’dan bu yana Muhteşem Lig’de maç verilmeyen FİFA hakemi Arda Kardeşler’in, yapay zeka tarafından zorluk derecesi bu kadar yüksek bir müsabakaya atanması nitekim ilginç!

Son olarak 9 Nisan’daki Sivas-Başakşehir (1-1) maçında düdük çalan Kardeşler, 19 Nisan’da VAR vazifesini üstlendiği İstanbul-Antalya müsabakasındaki kusuru sonrası MHK tarafından yapılan ‘isimsiz’ bir açıklamayla kızağa çekilmişti.

16 Mayıs’ta 1. Lig’deki Pendik-Bandırma maçıyla alanlara dönen Kardeşler, hangi algoritmik bilgilerle G.Saray-Sivas’a atandı merak ediyorum. Günü kurtarma niyetinde olanlar, mental ve ruhsal parametreleri hiçe sayarak Kardeşler’i ateşe attı.

TOLGA ÖZKALFA’YA SORUYORUM

MHK Lideri Lale Orta’nın uzun müddettir topluluktan farklı olduğu için Kardeşler’in içinde bulunduğu psikolojiyi algılayamaması olağan karşılanabilir fakat hakem atamadan sorumlu MHK Lider Vekili Tolga Özkalfa’nın bunun farkına varması gerekirdi.

Diğer yandan geçen hafta Alanya-Konya (0-3) maçında mesken sahibinin golünü anlamsız bir faulle iptal eden Özgür Yankaya ve Çağdaş Altay’ın bu müsabakada görevlendirilmesi de mi yapay zeka eseri Özkalfa’ya sormak gerek. Altay üstelik bir evvelki hafta tekrar G.Saray maçının dördüncü hakemiydi.

5-6 NET SARI KARTI ATLADI

Maça gelince… Arda Kardeşler’in disiplin cezaları ile ilgili problemler yaşadığı aşikar. Net 5-6 sarı kartlık hareketi tolere etti. Bilhassa oyuncuların kendisine ve yardımcılarına yaptığı aleni itirazlara duyarsız kaldı. Lakin bu türlü travmadan çıkıp zorluk derecesi bu kadar yüksek bir maça atanan bir hakemin bu performansını müsamahayla karşılamak gerekir.

iŞTE TARTIŞMALI POZiSYONLAR

DAKiKA 13: Birinci golden evvel Kazımcan’ın Njie’ye yaptığı müdahale, faul manasında atak başlangıç fazı olarak pahalandırılacak bir konum değil.

DAKiKA 22: Dries Mertens’in Hakan’a yaptığı hareket sarı karttı.

DAKiKA 27: Sivas ceza alanında Cofie topa vurduktan sonra aksiyon devamı ile Lucas Torreira’ya müdahalede bulundu, penaltıyı gerektirmez.

DAKiKA 45+1: Robin Yalçın’ın Torreira’ya yaptığı hareket önemli faul. Acımasızlık ve şiddet yoğunluğu var. Kesin kırmızı kart olmalı ve VAR’ın, hakemi izlemeye davet etmesi gerekirdi.

DAKiKA 68: Yeniden Mertens’in Gradel’e yaptığı müdahalede, ayağı yerde kayarak gelirken aksiyonu değiştirip ayağını havaya kaldırıyor. Burada ayağının kenarı geldiğinden sarı kart kâfi. Sonrasında Mertens’in Alaattin’in ayağına basmasına da sarı kart verilmeliydi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.