Gabar’da adım adım günde 100 bin varile

Gabar’da Şehit Aybüke Yalçın alanında ikinci kuyuda sondaj çalışmalarına başlandı.

Gabar’da adım adım günde 100 bin varile
Yayınlama: 22.05.2023
5
A+
A-

Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO), Şehit Aybüke Yalçın-1 (ŞAY-1) kuyusu ile 41 API graviteli petrol keşfi yapılan ve günlük bin 250 varil üretim yapılan sahanın hudutlarının belirlenmesi hedefiyle ŞAY Petrol Sahası’nda çok sayıda tespit ve üretim kuyusunun lokasyon belirleme çalışmalarını tamamladı. Yetkililer, TPAO’nun gayesinin alandan günlük 100 bin varil üretime ulaşarak Türkiye’nin toplam üretimini sadece bu sahanın katkısıyla 2 katından daha fazla artırmak olduğunu belirterek, TPAO’nun yüzde 100 sahibi olduğu bu alanlarda 2023 yılının ikinci yarısında yeni keşif maksatlı kuyuların sondajınının da yapılacağını kaydettiler.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK KEŞİF

Mayıs ayı başında Şırnak Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulunduğu açıklanmıştı. Petrolün keşfedildiği yeni alana Şehit Aybüke Yalçın’ın ismi verildi. Şırnak Gabar Bölgesinde Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusunda 2 bin 771 metre derinlikte sondaj tamamlanmış ve 41 API graviteli hafif petrol içeren rezervuar keşfiyle sonuçlanmıştı. Türkiye’de kara alanlarında şimdiye kadar yapılan en büyük keşif olma özelliğindeki sahanın yerinde petrol ölçüsü yaklaşık 1 milyar varil olarak hesaplanmıştı. Petrol kalitesini belirleyen API gravitesi artıkça petrol fiyatlandırması da artıyor. Petrol kalitesinde en yüksek derece 42 API olarak belirtiliyor. Kalitenin dünya ortalaması 22 API olarak lisana getiriliyor. Genel olarak 26 API üzerindeki her 1 API artış için 0.2 cent/varil fiyat artışı oluyor. Gabar’da bir öbür alanda daha evvel 150 milyon varillik net petrol rezervine sahip saha keşfedilmişti. Buraya Şehit Esma Çevik ismi verilmişti. Şehit Esma Çevik alanındaki keşfin 35 API (American Petroleum Institute) bedelinde olduğunu söz edilmiş, tespit edilen bu rezervin yüzde 80 kaliteli olduğu manasına geldiği kaydedilmişti. TPAO’nun verdiği bilgiye nazaran Aybüke Yalçın kuyusundaki petrol 41 API seviyesinde. Olağan petrolün 3 /varil üzerinde bir fiyatla satılıyor.

TEMMUZ SONU TAMAMLANACAK

TPAO yetkililerinin verdiği bilgiye nazaran birinci kuyunun 1.5 km kuzey doğusunda olan Şehit Aybüke Yalçın-2 (ŞAY-2) kuyusunun 3 bin 150 metre son derinlikte tamamlanması planlanıyor. Kuyuda sondaj ve kuyu tamamlama çalışmalarının bu yılın temmuz ayının sonlarına gerçek tamamlanması öngörülüyor. Kuyuda petrol keşfi yapılan ve ŞAY 1 kuyusunda test edilen rezervuar seksiyonlarının dışında daha derin muhtemel rezervuar zonlarının da hidrokarbon potansiyelleri test edilecek.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.