Fırsatçı bayiler yakayı ele verdi! Ticaret Bakanlığı yetkilileri müşteri kılığında araba almak istedi

Ticaret Bakanlığı yetkilileri araba bayilerine ‘müşteri’ üzere giderek kontrol yaptı. Ankara’daki bir bayi kontrol elemanlarından aracın liste fiyatının üzerinde para talep etti ve bu parayı elden istedi. Bursa ve Adana’daki bayiler ise kontrolcüleri aksesuar almaya zorladı. Bakanlık, bu kere baltayı taşa vuran üç bayiye toplamda 17 milyon 834 bin TL para cezası kesti.

Fırsatçı bayiler yakayı ele verdi! Ticaret Bakanlığı yetkilileri müşteri kılığında araba almak istedi
Yayınlama: 26.05.2023
4
A+
A-

Ticaret Bakanlığı tarafından Ankara, Bursa ve Adana’da bulunan üç otomotiv bayisine en üst hudut olan 4 milyon 458 bin 600’er TL ceza kesilmesi için süreç yaptı. Üç bayinin toplamda ödeyeceği ceza 17 milyon 834 bin TL’ye ulaştı. Hürriyet’in edindiği bilgilere nazaran, Ticaret Bakanlığı hakkında şikâyet olan Ankara, Bursa ve Adana’daki bayilere kontrol elemanlarını müşteri üzere gönderdi. Sıfır araç almak istediklerini söyleyen müfettişlerden Ankara’daki bayi, liste fiyatının üzerinde fiyat istedi. Fakat fiyat farkının elden ödenmesi gerektiği söylendi. Bursa ve Adana’daki bayiler ise müşteriye sıfır araç satma karşılığında aksesuar almaya zorladı. Bayilerle ilgili hazırlanan belge Haksız Fiyat Kıymetlendirme Kurulu’na yönlendirildi ve şura yaptığı kıymetlendirme sonrasında üç bayiye üst sondan ceza kesti.

‘DEFALARCA UYARDIK’

Böylece üç bayiye 4 milyon 458 bin 600’er TL’den toplamda 17 milyon 834 bin TL’lik para cezası kesildi. Bayilerin bir yıl müddetle ikinci el araç alım satım yetkileri de iptal edildi. Bakanlık yetkilileri, kendilerine ulaşan şikâyetlerin tümünün incelemeye alındığını, 81 vilayette denetçilerin müşteri üzere bayilere yönlendirilmesine devam edileceğini belirterek, “Biz bu yaptırımlar öncesinde hem bayileri hem distribütörleri bakanlığa çağırıp uyardık, bu uygulamalara son verin dedik. Münasebetiyle üç bayide yaptığımız kontrol önümüzdeki günlerde devam edecek. Hiç beklemedikleri yerde karşılarına çıkabiliriz. Emelimiz bundan vazgeçirene kadar bu işe devam etmek. Bir bayide tespit ettiğimiz her bir araba için başka farklı ceza keseriz, yani tek arabada yaptıklarında 4 milyon 458 bin liraysa 5 arabada 22 milyon ceza kesebiliriz” dediler.

MUTLAKA BİLDİRİLMELİ

Sıfır araç satan bayilerin büyük kısmının birebir vakitte ikinci el araç alım satımı yaptığına dikkat çeken Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yönetmeliğe ters hareket tespit edildiğinde yalnızca para cezasıyla kalmadıklarını, bayilerin bir yıl mühletle ikinci el araç alım satım yetkilerinin de iptal edilmesinin ağır bir cezai yaptırım olduğunu vurguladı. Yetkililer ayrıyeten, bayilerin liste fiyatının 300 ila 500 bin TL üzerinde fiyat talep edebildiklerini ya da vatandaşın ikinci el araç kıymeti 500 bin TL iken 200 bin TL’ye saydıklarını ya da vatandaşı lüks aksesuar almaya zorladıklarını belirterek, bu tıp muameleye maruz kalan şahısların kesinlikle bakanlığa bildirilmesini istediler.

CEZA ALAN BAYİLERİN İSMİ İFŞA EDİLECEK

Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te 6 Mayıs’ta yaptığı değişikliğin akabinde bayilere ağır ceza uygulaması başlatmış ve buna alışılmamış davranan yetkili satıcıların isimlerini internet sitesinde ifşa edeceğini duyurmuştu. Hürriyet’in dün kamuoyuna cezaları açıklayan bakanlığın bayi isimlerini neden internet sitesinde yayınlamadığı sorusuna ise yetkililer, buna ait durumu şimdi Ticaret Bakanı’na iletemediklerini, önümüzdeki hafta mevzuyu aktardıktan sonra üç bayinin isimlerini açıklayacaklarını bildirdiler.

STOKÇULUK OLARAK KABUL EDİLİYOR

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada piyasada darlık yaratıcı ve tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerinin stokçuluk kabul edilerek kanunla yasaklandığı anımsatıldı. İşletmelerin bu yasağa uyup uymadıklarının bakanlık tarafından yakından takip edilerek, uymayanlar hakkında para cezası verildiği belirtilen açıklamada özetle şöyle denildi: “16-22 Mayıs 2023 tarihleri ortasında Bakanlığımızca yapılan kontroller sonucunda Ankara’da bir yetkili bayi tarafından taşıtın liste fiyatı üzerinde elden ödeme talep edildiği; Bursa’da bir yetkili bayi ve Adana’da bir yetkili bayinin iki farklı şubesi tarafından müşterilerin aksesuar alınmaya zorlandığı tespit edilmiş ve Haksız Fiyat Kıymetlendirme Kurulu’nun kararı doğrultusunda bu bayilere üst sondan 4 milyon 458 bin 600’er TL olmak üzere toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulanmıştır. Kelam konusu yetkili bayilerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki dokümanları iptal edilecek ve bu işletmelerin bir yıl müddetle ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal etmeleri engellenecektir.”

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.