Fırıncılardan ekmeğe zam talebi: Yine zarar edeceğiz.

Fırıncılardan ekmeğe zam talebi: Yine zarar edeceğiz.
Yayınlama: 05.07.2023
4
A+
A-

TMO’nun un fabrikalarına ucuz buğday satışına son vermesiyle birlikte un fiyatlarında artış yaşandı. Adana Fırıncılar Odası ise maliyetlerin yükselmesinin ardından ekmeğe zam talebinde bulundu. Bir ekmeğin maliyetinin 7,5 liraya yükseldiğini belirten oda başkanı Ali Tekin, “Devlet bu konuda ucuz un sağlama noktasında bizlere destek verdi. Ancak bu ucuz un tahsisi kalkınca zam yapılması kaçınılmaz oldu” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’in (TMO) un fabrikalarına daha düşük fiyattan buğday satışını durdurmasının ardından unun çuvalı yüzde 67 artarak 340 TL’den 570 TL’ye yükseldi. Kira, elektrik ve çalışanların ücretlerinin de artmasının ardından Adana Fırıncılar Odası zam talep etti. Oda başkanı Ali Tekin, iğneden ipliğe tüm girdilerin arttığı bir dönemde ekmeğe zam yapılması için büyük çaba harcadıklarını belirterek, “Devlet de bu konuda ucuz un sağlama noktasında bizlere destek verdi. Ancak bu ucuz un tahsisi kalkınca zam yapılması kaçınılmaz oldu” dedi.

‘BİZ ZAM YAPMA TARAFTARI DEĞİLDİK’

Artı gerçek’ten Bayram Bulut’un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslenen Tekin, şunları kaydetti:

“Artık vatandaşın ucuz ekmek yemesi için herkes elini taşın altına koymalı. Bizler girdi maliyetlerinden ötürü zam talep ediyoruz. Eğer devlet desteği devam etseydi biz zam yapma taraftarı değildik. Ama şu anda şartlar bunu gerektiriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyorum. İndirimin kalkmasıyla bir çuvala 200 TL zam geldi. Fırıncıların diğer girdilerinin de düşürülmesi gerekli. Zam talebimiz komisyonda görüşülüyor. Ne zaman sonuç çıkar bilemiyorum, bekliyoruz.”

“YİNE ZARAR EDECEĞİZ’

Fırınca Mehmet Çetin de ekmeğe yapılacak yüzde 50’lik zammın da kendilerini kurtarmayacağını savundu. Çetin, şunları aktardı:

“Devlet destekli unun çuvalını en son 370 TL’ye aldım. Bundan bir ay önce 200 TL zam geldi. Ben zararına satış yapıyorum. Una yine bir zam bekleniyormuş. 100-150 TL gibi bir zam yapılacak. Ekmeği 7,5 TL yapmayı düşünüyorlar. Bu rakama satarsak biz yine zarar edeceğiz. Çünkü un fiyatları çok yüksek. Yüzde yüz una zam gelirken, ekmeğe yüzde elli zam gelecek. İşçiye zam yapacağız, suya, elektriğe, sigortaya, diğer girdi malzemelerine zam yapacaklar, bizi kurtarmayacak. 10 TL gibi bir rakam bizi kurtarır”

‘FİYATLAR AŞIRI YÜKSEK’

Bakkal Osman Koluman ise ekmek fiyatlarındaki artışın halkı zor durumda bıraktığını söyledi. Koluman, “Tüketici olarak bakarsam fiyat çok fazla. Asgari ücretliyi baz alırsak fiyatlar aşırı yüksek. Ben asgari ücretten fazla kazanmama rağmen zorlanıyorum, onlar nasıl geçiniyor gerçekten anlayamıyorum” dedi.

“YOKSULLAŞACAĞIZ”

Faruk Önük, halkın ekmek bile alamayacak hale geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Biz iki kişi olduğumuz için günde iki ekmek tüketiyoruz ama dört-beş kişilik aileler var. Asgari ücretin ortada. Ekmeğin fiyatının artması büyük sorun olacak. Temel gıda maddesi sonuçta. İnsanların biraz daha beli bükülecek, biraz daha yoksullaşacağız.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.