Fatih Birol G7’deki o kareyi anlattı

Japonya’da yapılan G7 doruğunda önderlere hitap eden Memleketler arası Güç Ajansı Lideri Birol, ABD Lideri Biden ve Fransa önderi Macron ile çekilmiş fotoğrafını ‘Oturumlar ortasında iki önderle sohbet etmek harika’ notuyla paylaştı.

Fatih Birol G7’deki o kareyi anlattı
Yayınlama: 21.05.2023
5
A+
A-

Uluslararası Güç Ajansı (İEA) Lideri Fatih Birol, G7 Zirvesi’nde dünya başkanlarına hitap etti. Güç dünyasındaki son gelişmeleri başkanlarla birlikte özel bir oturumda konuştu.

HÜRRİYET’E NOT GÖNDERDİ

Özellikle güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir güç piyasası ele alındı. Oturum sonrasında verilen ortada UEA Lideri Fatih Birol, ABD Lideri Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hayli samimi olan bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta Biden, Fatih Birol’un omzuna elini atmış vaziyetteyken Macron’da parmağı ile Birol’u işaret ediyordu.

BİRAZ DA FUTBOL

Hürriyet’e o anlarla ilgili ayrıntıları içeren bir not gönderen Fatih Birol, “Sayın Biden ve Sayın Macron ile güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir güç ve elektrikli araçlardaki son bir yıllık süratli büyümeyi tartıştık. Güneş (enerjisi) son bir yıl içinde yüzde 40 büyüdü. Elektrikli arabalar ise yüzde 55 büyüdü. Her iki alandaki büyüme de dünya rekoru. O anlarda iki önderle bunları konuşuyorduk” dedi. Birol, Biden ve Macron ile bu mevzularda sohbet etmenin de şahane olduğunu söyledi. Birol’un dorukta yanyana geldiği öbür bir isim de Brezilya Devlet Lideri Lula da Silva oldu. Lula ile güç mevzularını ve iklim gayelerini konuşmanın ve görüş alışverişinde bulunmanın epeyce keyifli olduğuna değindi. Fatih Birol, ayrıyeten ortak zevleri olan futbola da vurgu yaptı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.