Evde bakım maaşı eylül ayı maaşı yattı mı? Evde bakım maaşları ne zaman yatar?

Evde bakım maaşı eylül ayı maaşı yattı mı? Evde bakım maaşları ne zaman yatar?
Yayınlama: 15.09.2023
10
A+
A-


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ihtiyaç sahiplerini sevindirecek açıklamalarda bulundu. Evde bakım ödemesi alan vatandaşlar ise soruyor Evde bakım maaşı eylül ayı maaşı yattı mı? Evde bakım maaşları ne zaman yatar? İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşları, genellikle ayın 15’inden itibaren hesaplara yatırılmaktadır. Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri de bu takvime uygun olarak ayın 14’ünden itibaren hesaplara aktarılmaya başlandı.

Evde bakım maaşı alacak vatandaşlar, ödeme bilgilerini ve durumlarını sorgulamak için e-Devlet üzerinden kolayca işlem yapabilirler. “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına girerek, maaş ödemeleri hakkında bilgi alabilirler. Sorgulama işlemi için e-Devlet’e giriş yapmanız ve T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanmanız gerekmektedir. Kayıtlı vatandaşlar, bu sayede maaş ödeme durumlarını ve tarihlerini rahatlıkla öğrenebilirler.

Ödemelerin düzenli olarak yapılması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli önlemler alınmaktadır. Bu sayede ihtiyaç sahipleri, maaşlarını zamanında ve güvenilir bir şekilde alabilirler.

Evde bakım maaşı eylül ayı maaşı yattı mı? Evde bakım maaşları ne zaman yatar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakıma ihtiyacı olan tam bağımlı vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek amacıyla bu ay toplam 2,8 milyar lira Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırdıklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Göktaş, Evde Bakım Yardımının 2006’da engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını belirtti.

Göktaş, bu uygulama ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu vurguladı.

Evde Bakım Yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 5 bin 97 lira ödeme yapıldığını ifade eden Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Bakıma ihtiyacı olan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2,8 milyar lira Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırdık. Halihazırda 566 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımından yararlanıyor. Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde Bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olmasını çok önemli görüyoruz. Bu kapsamda hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde geliştirdiğimiz bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmayı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.”

Serhıldan Hülakü

Haberler Gündem Yaşam Ekonomi Güncel Haberler