Erzurum’da Narman Şehitler Barajı 2024’te su tutacak

Tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım yerlerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım yerlerini taşkın risklerine karşı korumak için barajlar yapılmaya devam ediliyor.

Erzurum’da Narman Şehitler Barajı 2024’te su tutacak
Yayınlama: 16.06.2023
10
A+
A-
AA

Erzurum’da imal çalışmaları devam eden Narman Şehitler Barajı’nın tamamlanacağı tarihle ilgili bilgi verildi.

Bugüne kadar yüzde 60 fiziki gerçekleşme sağlanan barajda su tutma sürecinin gelecek yılın sonunda tamamlanması planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce, Erzurum’un Narman ilçesinde üretimi devam eden Şehitler Barajı’nın gelecek yıl su tutacağı bildirildi.

Temelden yüksekliği 86,90 metre olan Narman Şehitler Barajı, gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 12 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacak barajdan, 47 bin dekar yere su temin edilecek.

“Yılda yaklaşık 235 milyon lira”

Erzurumlu üreticiler, barajın tamamlanması ile birlikte 2023 sayılarıyla yılda yaklaşık 235 milyon lira daha fazla kazanacak.

“1 milyon 800 bin metreküplük gövde dolgusunun yarısı tamamlandı”

İnşaatta ulaşım yolları, gövde sıyırma hafriyatları ve dolusavak kazılarını, derivasyon tüneli ve memba batardosu imalatlarını bitirdik. 1 milyon 800 bin metreküplük gövde dolgusunun ise yarısını tamamladık. Çalışmalarımız süratle devam etmektedir. 2024’te projeyi bitirip, barajda su tutmayı amaçlıyoruz.

Erzurum’da Narman Şehitler Barajı 2024’te su tutacak

Bölge için önemli

47 bin dekar toprağa can suyu verecek Şehitler Barajı, bölge tarımı için büyük kıymet taşıyor. Baraj sayesinde çağdaş sulama ile tanışacak 47 bin dekar yerde sulama maliyetleri düşecek, randıman artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı eserler ekebilecek, yararları artacak. Erzurumlu üreticiler, 2023 sayılarıyla yılda yaklaşık 235 milyon lira daha fazla kazanacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.