Eris varyantı Türkiye’de var mı? Eris virüsü, varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Eris varyantı Türkiye’de var mı? Eris virüsü, varyantı nedir, belirtileri nelerdir?
Yayınlama: 15.09.2023
8
A+
A-


Bakan Koca’dan gelen bu açıklamanın ardından virüsün belirtileri ve bulaşma etkileri üzerinde araştırmalar hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın açıklamaları sonrasında Eris varyantı Türkiye gündeminin merkezine oturdu. Peki, Eris varyantı Türkiye’de var mı? Eris virüsü, varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

Dünyada art arda tespit edilen vakaların ardından Türkiye’de de 9 kişide Eris varyantı görüldü. Koronavirüsün bir varyantı olan Eris’in belirtileri arasında ateş, öksürük, yorgunluk, burun akıntısı, baş ağrısı ve kas ağrısı bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vaka haberini duyurduğu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.”

Eris varyantı Türkiye'de var mı? Eris virüsü, varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Eris virüsü, aslında Sars-Cov-2’nin Omicron varyantından türemiş bir alt varyant olarak biliniyor. Bilimsel adı EG.5.1 olan bu alt varyant, ilk olarak 31 Temmuz’da tanımlandı, ancak aslında mayıs ayının sonlarına doğru ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) göre, Eris varyantı ülke genelinde her 7 yeni vakadan birini oluşturuyor. Bu varyantın hastalık semptomları, kötü hava koşulları ve bağışıklığın zayıflamasıyla birlikte hastane başvurularının arttığı bir dönemde belirginleşti. Dünya Sağlık Örgütü ise bu varyantı EG.5.1 olarak adlandırıyor.

Eris varyantı Türkiye'de var mı? Eris virüsü, varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Eris varyantının bulaşma yolu, enfekte bir kişinin öksürme, hapşırma, konuşma veya nefes alırken yaydığı havadaki küçük damlacıklar aracılığıyla gerçekleşir ve sağlıklı bir kişi tarafından solunum yoluyla alınabilir.

Eris varyantının ana semptomları, Omicron varyantıyla büyük benzerlik gösterir. Bunlar arasında boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkalı burun, hapşırma, balgamsız öksürük, baş ağrısı, balgamlı öksürük, ses kısıklığı, kas ağrıları ve koku alma duyusunda değişiklik yer alır. Ancak nefes darlığı, koku kaybı ve ateş, ana semptomlar arasında bulunmaz.

İlgili Haberler

Serhıldan Hülakü

Fahrettin Koca Eris Varyantı Gündem Sağlık Dünya Güncel Haberler