Erdoğan’dan sonra Ermenistan da adres gösterdi: Sorunun kaynağı İran

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Zengezur Koridoru’nu Ermenistan’ın değil İran’ın engellediğini söyledi. Mirzoyan, “Zengezur Koridoru, Ermenistan tarafından değil İran tarafından bloke ediliyor” dedi.

Erdoğan’dan sonra Ermenistan da adres gösterdi: Sorunun kaynağı İran
Yayınlama: 16.06.2023
4
A+
A-

Türkiye’nin Azerbaycan ile Zengezur Koridoru üzerinden direkt ilişkisinin Orta Asya Türk Devletleri ile Türkiye ilişkisini güçlendireceğini bilen İran, bunu kendisi için büyük bir tehdit olarak görüp Zengezur Koridoru’nun açılmasını engellemeye çalışıyor.

ERMENİSTAN TAHRAN’I ADRES GÖSTERDİ

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Azerbaycan’la irtibatın açılmasına ait müzakerelerde bir ölçü ilerleme kaydedildiğini lakin sonuncu sonuçlar hakkında konuşmanın şimdi çok erken olduğunu söyledi. Ermeni Bakan, bu kelam konusu irtibatın “eşitlik” prensibine dayalı olarak açılması gerektiğini aktardı.

Sputnik Armenia’daki habere nazaran Mirzoyan ayrıyeten, Zengezur Koridoru’nu Ermenistan’ın değil İran’ın engellediğini “Zengezur Koridoru, Ermenistan tarafından değil İran tarafından bloke ediliyor” kelamlarıyla söz etti.

ERDOĞAN: SORUN ERMENİSTAN DEĞİL, İRAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Azerbaycan ziyaretinde hem ortak basın toplantısında hem de dönüş uçağında, İran’ı işaret ederek, “…Zengezur Koridoru’na gelince; bu Ermenistan’la ilgili bir sorun değil. Zengezur Koridoru, İran’la ilgili bir sorun. Yani halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan iki ülke. Burada İran’ın bu türlü bir tutum içerisinde olması gerek Azerbaycan’ı gerekse bizi üzüyor. Aslında onları da üzmesi lazım. Bir de burada vagon başına alınan fiyatlar filan da ne yazık ki çok çok yüksek. Temenni ederim ki bu ezayı da kısa vakitte aşarız. Buna olumlu yaklaşmış olsalar bugün gerek kara yolu gerek demir yoluyla burada Türkiye-Azerbaycan-İran birbiriyle bütünleşmiş olur ve tahminen de ‘Pekin-Londra hattı’ da açılmış olur” demişti.

KAYNAK: HABER7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.