Enflasyonla boğuşan Arjantin’den çılgın proje: Merkez Bankası’nı kapatalım

Enflasyonla boğuşan Arjantin’den çılgın proje: Merkez Bankası’nı kapatalım
Yayınlama: 18.08.2023
31
A+
A-

Dünya piyasalarının Türkiye ile birlikte incelediği Arjantin ne yaptıysa enflasyonu engelleyemedi hatta borçlarının temerrüde düşmesi son anda Katar’ın el atmasıyla önlendi.

Ekonomideki olumsuz tablo halihazırdaki yönetimin yaklaşan seçimlerde işini zorlaştırdı ama favori hale gelen isimse bir deneyi devreye sokacağını vaat ediyor. Arjantin’de ön seçimlerin galibi aşırı sağcı Javier Milei, ekim ayında gerçekleşecek seçimleri kazanırsa ülkesinin merkez bankasını kapatacağı sözünü yineledi.

Ön seçimi kazanmasının ardından ilk kez yabancı basına konuşan Milei, Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’na yönelik eleştirilerinin dozunu artırdı.

Milei, bu kuruma gerek olmadığını dile getirerek Arjantin Merkez Bankası’nı “dünyanın en büyük çöplüğü” olarak niteledi.

Milei röportaj sırasında, “Merkez Bankaları dört kategoriye ayrılır. Biri Fed (Amerikan Merkez Bankası) gibi kötü olanlar, diğeri Latin Amerika’dakiler gibi çok kötü olanlar, korkunç kötü olanlar ve Arjantin Merkez Bankası” sözlerini sarf etti.

Milei, amacının Arjantin’in borcunu ödemek ve ülke ekonomisinin temerrüde düşmesini engellemek olduğunu vurguladı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.