Emeğimizin tasarruf kalemine dahil edilmesini kabul etmiyoruz

Emeğimizin tasarruf kalemine dahil edilmesini kabul etmiyoruz
Yayınlama: 21.08.2023
10
A+
A-

HABER: AYBALA ALMİNA MELEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci zam teklifini açıklamasının ardından Memur-Sen 81 ilde eylem kararı almıştı.

Memur ve memur emeklisine hükümet tarafından verilen zam oranını kabul etmeyen Memur-Sen, yarın son teklisin masaya yatırılmasından önce açıklama yaptı.

Taleplerini bir kez daha dile getiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonrası alacağımız enflasyon farkı, zam gibi sunuluyor. Halbuki, enflasyon farkı, Kamu İşvereni’nin jesti değil, Toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır.” dedi.

Yalçın, memurun emek ve hakkının iktisadi sıkılaşma politikalarında tasarruf kaleminde görülmesine karşı olduklarını, mevcut ekonomik durumda kamu görevlilerin hiçbir sorumluluğu olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Yarın, Kamu İşvereni’nden gelen son teklifle müzakere ve istişare sürecini sürdürerek önemli bir karar alacağız. Kamu İşvereninin yarınki teklifinde, 81 ilden yükselen kamu görevlilerimizin sesini duyacağını, beklentilerine karşılık adil ve kabul edilebilir bir şekilde geleceğini umut ediyoruz. Takvimin sıkıştığı müzakerelerin sonuçlanacağı son viraja giriyoruz.” dedi.

Kamu görevlileri adına beklentilerini bir kez daha dile getiren Yalçın, “Gerçekçi, Piyasa koşullarını dikkate alan, öngörülen enflasyonu ihmal etmeyen, refah payı içeren, kamu görevlilerinin reel alım gücünü yükseltecek, yeni bir teklifle gelinmesidir. Bu sebeple, yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz.” diye konuştu.

Yalçın, konuşmasında şunları kaydetti:

“Toplu Sözleşmede elde edilecek hakların; 2024 ve 2025 yılında kamu görevlilerinin maaşlarına uygulanacağı unutulmamalıdır. Refah payı isteğimiz; enflasyonist ortamda konformist bir beklenti değil, alım gücümüzü koruyacak güçlü bir enstrümandır.

Kamu İşvereni ve hükümetten yarın; aileleriyle birlikte 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek ve Memur-Sen’e imza attıracak teklifi bekliyoruz.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.