E ticarette Anneler Günü’nden beklenti yüksek

Anneler günü, ikram alımının körüklendiği bir vakit dilimi olduğu için yapılan alışverişler arttı ve daha da artacağına yönelik beklenti yükseldi.

E ticarette Anneler Günü’nden beklenti yüksek
Yayınlama: 14.05.2023
7
A+
A-

E-ticaret bölümü temsilcileri, Anneler Günü için yapılan internet alışverişlerinin kesime olumlu yansıyacağını öngörüyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) E-Ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, 2023’ün e-ticaret hareketliliğinin yaşanacağı en kıymetli periyotlardan biri olabileceğini söyledi.

İşletmelerin kelam konusu günde düzgün bir kampanya ile yüksek satışlar elde edebileceğini tabir eden Özkara, markaların bu güne özel indirimler yapması ve site içinde kullanıcıları yönlendirecek özellikler sunması gerektiğini lisana getirdi.

“2022’de internetten kuyumculuk kesiminin yüksek satışları olmuştu”

Geçen yıl Anneler Günü’nde yapılan internet alışverişlerinde kuyumculuk kesiminin yüksek satışlar gerçekleştirdiğini, aksesuar kategorisindeki takı, bileklik, kolye üzere eserlerin de önemli bir satış oranı olduğunu lisana getiren Özkara, şöyle konuştu.

Bu yıl yükselen altın ve gümüş fiyatları nedeniyle kullanıcılar, daha çok aksesuar kategorilerine yönelmeye başladı. Yeniden küçük mesken aletleri Anneler Günü’nde en çok tercih edilen eser kümelerinden biri.

“Sepet meblağı 1.270 lira olabilir”

Özkara, Anneler Günü’nde telefon satışlarının artmasını ve elektronik kategorisinde hareketlenme beklediklerini de söyleyerek, şu bilgileri verdi:

Bu yıl sepet meblağını 1.270 lira civarında öngörüyoruz. Elbette bu, eser kümelerine nazaran değişiklik gösterebilir lakin genel tabloda buna yakın bir sayı görebiliriz.

Geçen yıl perakende e-ticaret hacmi 458 milyar oldu

Özkara, e-ticaret dalındaki gelişmelere ait de değerlendirmede bulunarak, geçen yıl prestijiyle Türkiye’de e-ticaret hacminin yüzde 109 artışla 800 milyar liraya ulaştığına dikkati çekti.

Sipariş adetleri bir yılda yüzde 43 arttı

Geçen yıl sipariş adetlerinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 43 artışla 3 milyar 347 milyondan, 4 milyar 787 milyona çıktığını anlatan Özkara, şunları kaydetti:

2022 yılında perakende e-ticaret hacmi 458 milyar lira olarak gerçekleşti. Her ne kadar pandemin tesirini artık hayatımızda çok hissetmesek de sosyalleşip olağan hayattaki alışveriş alışkanlıklarımıza kısmen dönsek de bu sayılar e-ticaret büyümesi açısından hoş sayılar oldu. 2019 yılında e-ticaret hacmi toplam perakendenin içerisinde yüzde 4 civarındaydı. Pandemi ile birlikte bu sayı yüzde 15’lere çıktı. Bu sene ise bu sayı yüzde 18,6’ya ulaştı. Öte yandan Türkiye’deki işletme sayıları, yani e-ticaret yapan firmaların sayısı 550 bine ulaştı. Geçen sene bu sayı 470 bindi. Sayı gittikçe artıyor. Ancak bu işletmelerin yalnızca 32 bininin kendine ilişkin bir e-ticaret sitesi var. Yani 550 bin sayısının içerisinde kendi markalarını yansıtan, kendi siteleri üzerinden satış yapan yalnızca 32 bin işletme var. Lakin bu sayıların da süratle artacağını öngörüyoruz.

30 milyar liranın üzerinde hacim bekleniyor

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Lideri Emre Ekmekçi de kesimin Anneler Günü kampanyalarının uygulandığı periyotta 30 milyar liranın üzerinde hacim beklediğini söyledi.

İnternetten yapılan alışveriş alışkanlığının büyümeye devam ettiğine değinen Ekmekçi, Anneler Günü kapsamında en çok satılan eserlere ait “Hediye kategorilerine baktığımızda küçük konut aletleri, cep telefonu ve tablet üzere teknoloji eserleri, kozmetik, giysi, ayakkabı, çanta ve mücevherat eserlerinin öne çıktığını görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.