Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı ile görüşecek

NATO’ya üye olabilmek için Türkiye’nin olumlu kararını bekleyen İsveç için teşebbüslerini sıkılaştıran ABD’den dikkat çeken bir atak geldi. ABD basını Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İngiltere’de Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşeceğini yazdı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı ile görüşecek
Yayınlama: 21.06.2023
65
A+
A-

İsveç’in bilakis Türkiye’nin taleplerini yerine getiren Finlandiya, Türkiye’nin de onayıyla NATO’ya üye olmuştu.

Tutumunu yavaş yavaş değiştirmeye başlayan İsveç, sonunda terör örgütü destekçilerine mahpus cezası öngören yasaya onay verdi.

1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren yahut destekleyenlere mahpus cezası verilmesinin önü açıldı.

ABD’den yeni hamle

Yasa ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç için uğraşlarını sıklaştıran ABD’den yeni bir atak geldi.

ABD basınından Al Monitor, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İngiltere’nin başşehri Londra’da Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşeceğini yazdı.

Al Monitor haberinde görüşmenin 21 -22 Haziran’da Londra’da düzenlenecek konferans kapsamında gerçekleşeceği bilgisine yer verildi.

Gündemin en değerli unsuru İsveç’in NATO’ya katılımı

Diplomatik kaynaklar Al-Monitor’a isminin açıklanmaması kaydıyla gündemin en değerli hususunun İsveç’in NATO ittifakına iştiraki olduğunu söyledi.

Aynı kaynaklar görüşme talebinin hangi taraftan geldiği sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Türkiye’nin uzun müddettir İsveç’in üyeliğine onay vermediğini hatırlatan Al Monitor, süreç ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

ABD, Türkiye’yi İsveç’in üyeliğini 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO doruğu için vaktinde onaylamaya çağırıyor. Lakin Recep Tayyip Erdoğan, İskandinav ülkesinin Türkiye’nin güvenlik telaşlarını gereğince ele almadığını, bilhassa de Ankara’nın terörist olarak gördüğü çok sayıda Türk vatandaşını iade etmeyi reddetmesini aktarmaya devam ediyor.

Yunanistan’da gündeme oturdu

Al Monitor’un haberi Yunanistan’da büyük yankı uyandırdı.

Yunan basınından Ethnos, bu gelişmeyi, “Fidan ile Blinken, Londra’da buluşuyor” başlığı ile okurlarına sundu.

Haberde görüşmeye ait, “Bu, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı olmasından bu yana ABD’li bir mevkidaşı ile birinci görüşme olacak” denildi.

Kathimerini ise “Londra’da Blinken-Fidan görüşmesi” başlığını tercih etti.

Haberde, “Blinken-Fidan görüşmesi şayet sahiden gerçekleşirse Fidan’ın yakın vakitte Türk diplomasisinin başına geçmesinden bu yana iki bakan ortasındaki birinci yüz yüze görüşme olacak” tabirlerine yer verildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.