Diş Eti Çekilmesi Neden Olur ? Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nedir ?

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur ? Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nedir ?
Yayınlama: 13.10.2023
Düzenleme: 13.10.2023 01:09
22
A+
A-

İnsan vücuduna ait herşey gibi dişlerimiz de hayatımızı rahat devam ettirebilmemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple dişlerde meydana gelen sorunlar giderilmediğinde daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi, dişi saran etin köklere doğru gerilemesi şeklinde açıklanabilir. Bu çekilmeler az miktarda da olsa, problem başlamış demektir. Diş bakımına ve temizliğine dikkat eden insanlarda da görülebilen bu rahatsızlığı, yanlış diş fırçası kullanımı da tetiklemekte ve ilerleyişini hızlandırmaktadır. Bu sebeple seçilecek olan fırçanın mutlaka ağız yapısına uygun olması gerekir.

Diş eti çekilmesi sebebiyle diş kayıpları çok fazla yaşanmaz. Fakat bu anlamda bazı örnekler de mevcuttur. Diş eti çekilmesinin önlenmesi için doğru diş fırçası seçilerek doğru şekilde dişlerin fırçalanması ve bakımının yapılması gerekir. Bu sayede potansiyel risklerin minimuma inmesi sağlanacaktır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu rahatsızlıktan şüphe eden kişi hiç vakit kaybetmeden konusunda uzman bir diş hekimine başvurmalıdır. Bu tedavi, kişinin kendi başına uygulayacağı kadar basit olmadığı için doktor kontrolünde uygulanmalı ve sonuca ulaştırılmalıdır.