Depremzedelere yüksek faturalar: İcra tehdidi ile karşı karşıya kalabilirler

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, depremzedelere gönderilen yüksek faturalara dikkat çekerek, hükümetin önlem almaması durumunda depremzedelerin icra tehdidi ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Tutdere, Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşın depremzedelere fatura gönderildiğine dikkat çekti ve elektrik ve doğal gaz şirketlerinin önümüzdeki günlerde faturasını ödeyemeyen depremzedelere icra takibi yapabileceği ihtarında bulundu. Depremzedelerin yüksek faturaları ödeyemeyeceklerini belirten Tutdere, meskeni yıkılmayan yurttaşların da konutu yıkılan ve mağdur olan yurttaşları konuk ettiği için doğal gaz ve elektrik faturalarının tamamının terkin edilmesi ve Güç Bakanlığı bütçesinden karşılanmasını talep etti.

Depremzedelere yüksek faturalar: İcra tehdidi ile karşı karşıya kalabilirler
Yayınlama: 16.06.2023
7
A+
A-

TAMER ARDA ERŞİN

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, depremzedelere gönderilen yüklü elektrik ve doğal gaz faturalarına dikkat çekerek “Eğer bu doğalgaz ve elektrik faturalarına ait hükümet önlem almazsa 1-2 hafta içerisinde depremzedeler bu sefer de icra tehdidi ile karşı karşıya kalacaklar. Aslında kaybedecekleri bir şeyleri yok. Şu anda devletin verdiği bir konteynerleri var. Tahminen de icra memurları konteynerlerde, devletin yahut AFAD’ın vermiş olduğu battaniyeyi, yatağı yahut eşyaları haczedecek” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, depremzedelere gönderilen yüksek faturalarla ilgili ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. Zelzelenin akabinde Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 137 sayılı kararnameyle ağır hasarlı ve orta hasarlı binalarda oturan depremzedelerin 6 Şubat tarihine kadar olan elektrik ve doğal gaz borçlarının silineceğinin yer aldığını lakin bu kararnameye karşın depremzedelere fatura gönderildiğine dikkat çeken Tutdere, şunları söyledi:

“Gelen faturalara baktığımız vakit dağıtım şirketlerinin bu kararnamenin gereğini yerine getirmediği üzere, bu kararnamenin de aslında talepleri tam olarak karşılamadığını görüyoruz. Bugün Adıyaman ve öbür zelzele bölgelerinde yurttaşlara çok yüklü ölçülerde faturalar konutlarına gelmeye başladı. Vatandaş artık kara kara düşünüyor, bu faturaları nasıl ödeyecek?”

Tutdere, 10 bin liraya kadar elektrik ve doğalgaz faturası geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Az hasarlı ve yıkılmamış meskenlere sarsıntıda meskeni yıkılan binlerce yurttaş sığındı. Kışın o soğuğunda elektrik ısıtıcıları ile hayatta kalmaya çalıştılar. Meskeni yıkılmamış yurttaşlar konutlarını konutu yıkılan ve sarsıntıda mağdur olan yurttaşlara açtılar. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yıkılmayan konutları kapsamadığı için, meskeni yıkılanları konut eden yurttaşlara çok yüksek faturalar gelmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı’na davetimiz şudur; konutu yıkılmayan yurttaşlar da konutu yıkılan ve mağdur olan yurttaşları konuk ettikleri için hiç olmazsa zelzele bölgelerinin tamamında doğal gaz ve elektrik faturalarının tamamının terkin edilmesi ve Güç Bakanlığı bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz. Aksi taktirde canlarını, işlerini kaybeden vatandaşlarımız önümüzdeki günlerde bu faturaları ödeyemeyecekler. Bu faturaları ödeyemedikleri için de haciz tehdidi ile karşı karşıya kalacaklardır.

“10 BİN LİRA FATURA”

6 Şubat tarihinden evvel tüm borçlar silinmiş olmasına karşın okuma endekslerine baktığınızda kimi faturalarda, 2021-2022’nin bile birinci endeksinden itibaren okumalar yapıldığını görüyoruz. Ortalama olarak vatandaşların 3 bin-10 bin lira gelen faturaları var. 10 bine yaklaşan doğalgaz faturaları da var. Sarsıntıda her şeyini kaybeden, ekonomik olarak hiçbir gücü kalmayan yurttaşların bu faturaları ödeme talihi yoktur.”

“KONTEYNERDE HACİZ”

Elektrik ve doğal gaz şirketlerinin önümüzdeki günlerde faturasını ödeyemeyen depremzedelere icra takibi yapabileceği ihtarında bulunan Tutdere, “Eğer bu doğalgaz ve elektrik faturalarına ait hükümet önlem almazsa, yeni bir kararname ile bölgedeki tüm borçları terkin etmezse, bir halde ödenmesine yardımcı olmazsa önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde depremzedeler bu sefer de icra tehdidi ile karşı karşıya kalacaklar. Esasen kaybedecekleri bir şeyleri yok. Şu anda devletin verdiği bir konteynerleri var. Kimisine konteyner de verilmemiş. Çok komik bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz. Tahminen de icra memurları konteynerlerde, devletin yahut AFAD’ın vermiş olduğu battaniyeyi, yatağı yahut eşyaları haczedecek” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.