Depremde kaybettiğimiz öğretmenler için anıt

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara Keçiören’deki Öğretmen Hatıra Ormanı’nda depremde hayatını kaybeden öğretmen ve eğitim neferleri anısına yapılan anıtın açılış törenine katıldı.

Depremde kaybettiğimiz öğretmenler için anıt
Yayınlama: 02.05.2023
13
A+
A-

Açılış töreninde yaptığı konuşmada terör saldırılarında ve depremde hayatını kaybeden tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet dileyen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Şubat’taki depremler sonrasında yaraları hızla sarmak için tüm çalışma arkadaşlarıyla birlikte sahada olduğunu ifade etti. Bakan Özer; ” Bir yerde bir sıkıntı varsa ilk koşanlar, öğretmenlerimiz oluyor. Onlar 6 Şubat’ta bir deprem olduğu zaman, oradan çığlıklar yükseldiği zaman sağına ve soluna bakmadılar ve Bakanlığın talimatını da beklemeden sahada oldular. 40 bin öğretmenimiz çalıştı ve hâlâ da bölgedeler. Ben hepsine minnettarım ve bu toplum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de öğretmenlerimize minnettardır. Bir daha böyle acılar yaşanmamasını diliyorum” dedi.

3 YILDA 2 KRİTİK EŞİĞİ AŞTIK
Bakan Özer sözlerine şöyle devam etti; “Son üç yıl içinde iki kritik eşikten geçtik. Bunlardan ilki Kovid-19 salgını, ikincisi de 6 Şubat depremleri. Kovid-19 sürecinde normalleşmenin eğitim kurumları normalleştiği için gerçekleşti. Bir buçuk yıl boyunca çocuklar öğretmenlerinden ve toplumdaki eşitsizliklerin minimize edildiği mekânlar olan okullardan uzak kaldı. O sürecin en fazla kaybedenlerinin sosyoekonomik seviyesi görece daha düşük olanlar oldu.Allah’a şükür, bakan olduğumuz şu son yirmi aya bakıyorum. Bir sürü şey yaptık. Okul öncesi eğitim, mesleki eğitim, öğretmenlik meslek kanunu, köy okulları ama kalıcı, bu ülkenin geleceğini yapmış olduğumuz iki tane kritik katkı var. Birisi Kovid-19 salgınında her türlü koşullara ve dayatmalara rağmen okulları açma iradesi oldu. Devir teslim töreninde, okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken mekânlar olduğu vurgusu ve okulları açmak için vakanın sıfırlanmasını beklemeyeceğimiz iradesiyle yola çıktık ve okullarımızı bir gün bile kapatmadık.

HER YERDE HER ŞARTTA EĞİTİME DEVAM
6 Şubat depremleri sonrasındaki süreçle ilgili Millî Eğitim Bakanı olarak tüm arkadaşlarımızla gerçekten gurur duyuyorum. Bakan yardımcılarımız, genel müdürlerimiz, daire başkanlarımız, idari personel, öğretmenlerimiz 6 Şubat günü itibarıyla sahaya intikal ettiler ve sadece eğitim kurumlarını açmak için değil, vatandaşın derdiyle hemhâl olmak için, derdine derman üretmek için onlarla birlikte oldular ve eğer bugünlere geldiysek orada hayat yavaş yavaş normalleşme trendine girmişse bu, işte o öğretmenlerimizin katkılarıyla oldu.Demek ki olağanüstü koşullarda ilk yapmamız gereken şey okulları açmak. Hayatın normalleşmesi için… Yani bundan sonra mottomuz, her yer ve her şartta eğitime devam.

MİLLİ EĞİTİM KURUMLARI SEFERBER OLDU
465 bin vatandaşımız bizim okullarımızda, yurtlarımızda, öğretmenevlerimizde kaldı. O günlerde en ihtiyaç duyulan şeylerden birincisi barınmaydı. İkincisi de yeme, içme ihtiyacıydı. İki şeyi bir araya geldi. 6 Şubat’ta okul öncesi tüm Türkiye’de yemek yemeyle ilgili hazırlıklarımızı yapmıştık. O hazırlıkların tamamını da o bölgede kullandık. Diğer taraftan mesleki eğitimdeki yiyecek içecek bölümleri, öğretmenevlerimiz, uygulama otellerimiz hızla yemek, ihtiyaç duyulan yemekler üretmeye başladılar. Öyle bir püf noktasına ulaştık ki günde iki milyon sıcak yemek verebilir duruma geldi Millî Eğitim Bakanlığının kurumları.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.