Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı?

Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı?
Yayınlama: 18.09.2023
7
A+
A-


Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı kabul etti. Musk görüşmenin ardından Türkevi’nden, elinde Erdoğan’ın hediye ettiği “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabı yer aldı. Peki, Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı? Detaylar…

DAHA ADİL BİR DÜNYA MÜMKÜN KİTABI YAZARI KİM?

Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabı, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alınmış bir kitaptır.

“Dünya 5’ten büyüktür” felsefesiyle yola çıkan kitap dünyanın geleceğini etkileyecek alanlarda yalnız bu beş ülkenin insafına bırakılmasının doğru olmadığını belirtir. Kitap sürdürülebilir ve adil bir dünya için Birleşmiş Milletler’e düşen görevlere değinir.

Kitapta; adaletsizlik, yolsuzluk, mülteci krizi, dünyanın Orta Doğu’da yaşananlara seyirci kalması, uluslararası terörizm ve İslamofobi başta olmak üzere küresel sorunlara değiniliyor.

Kitabın Türkçe, İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca dillerinde basımı bulunmaktadır.

DAHA ADİL BİR DÜNYA MÜMKÜN KİTABI HAKKINDA BİLGİLER

Kitapta, adaletsizlik, mülteci krizi, uluslararası terörizm ve İslam karşıtlığı başta olmak üzere küresel siyasetin açmazlarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeryüzündeki ayrımcılık ve çifte standardı Birleşmiş Milletler örneğiyle gözler önüne seriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in meşruiyet, işlevsellik, etkinlik, kapsayıcılık, temsil ve yönetişim sorunlarına da dikkati çektiği kitapta, özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kapsamlı bir reform ihtiyacının altını çiziyor.

Kitapta BM’nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin öneriler de yer alırken, bu kapsamda “Dünya beşten büyüktür” ifadesinde kendini bulan, BM Güvenlik Konseyi’nin yapısının değiştirilmesini merkeze alan bir perspektifin hayata geçirilmesi öneriliyor.

Konsey’in kıtaları, inançları, kökenleri ve kültürleri, mümkün olan en adil şekilde temsil edecek bir yapıya kavuşturulacak şekilde yeniden düzenlenmesinin çözüm ve küresel barışın tesisi için devrimsel bir adım olacağı belirtilen kitapta, bu kapsamda, Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üye sayısının 5 yerine 20 olması teklif ediliyor.

Genel Kurul’un yetkilerinin artırıldığı, Güvenlik Konseyi’nin tek belirleyici olmadığı ve Genel Kurul’a hesap verebildiği bir yapıya kavuşturularak denge sağlanması gerektiği anlatılan kitapta, Konsey’de yer alacak 20 ülkenin Genel Kurul’dan seçilmesinin de alternatif çözüm olarak öne sürülebileceği ifade ediliyor.

Turkuvaz Kitap’tan çıkan, İngilizce, Arapça ve Fransızcanın dışında Rusça, İspanyolca gibi dünya dillerine de çevrilmekte olan kitaptan elde edilen tüm gelir, AFAD’a bağışlanacak.

Daha Adil Bir Dünya Mümkün Recep Tayyip Erdoğan Gündem Yaşam Haberler