Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan minimum fiyat ve KKM açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, iktisatta yeni periyoda ait dikkat çeken açıklamalarda bulundu. CNN Türk’te konuşan Yılmaz, iktisatta maksatların değişmeyeceğini lisana getirdi. Enflasyonda belirli bir düşüş olduğundan bahseden Yılmaz …

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan minimum fiyat ve KKM açıklaması
Yayınlama: 16.06.2023
4
A+
A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, iktisatta yeni periyoda ait dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’te konuşan Yılmaz, iktisatta gayelerin değişmeyeceğini lisana getirdi. Enflasyonda belirli bir düşüş olduğundan bahseden Yılmaz, “Zaten başlamış bir süreç. Önümüzdeki devirde evre etap daha yeterli noktalara gideceğiz.”

ASGARİ ÜCRET

“Temmuz ayının başlarında bitecek ve minimum fiyatta satın alma gücünü artıracak bir yaklaşım sergileyeceğiz. Memur maaşları ve emeklilere ait çalışmalarda Meclis’e gitmesi gereken düzenleme ve artışlar olacak.” tabirlerini kullanan Yılmaz, “Enflasyona çalışanları ezdirmeyeceğiz.” dedi.

KUR MUHAFAZALI MEVDUAT

Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’nin (KKM) yeterli bir süreç gördüğünü lisana getiren Yılmaz, süreksiz bir düzenleme olduğunu tabir etti. Yılmaz, “Ani bir bir biçimde çıkış olmalı mı? Olmamalı. Etaplı geçiş olmalı yoksa finansal piyasalarda istikrarsızlığa yol açabilirsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir siyasetten başkasına geçerken ani bir geçiş olmayacağını savunan Yılmaz, “Ani bir biçimde duruş bu tıp siyasetlerde yanlışsız değil. Kendi haline bıraktığınız vakit bir anda durmuyor. Bugün durdurdum dediğinizde bile vadesi doluncaya kadar bir kadro hesaplar buradan faydalanmaya devam edecek.” dedi.

“KUR İDDİAMIZ VE MAKSADIMIZ YOK”

Döviz kurlarında yaşanan hareketliliğe yönelik de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Serbest kur rejimimiz var bizim. Bizim rastgele bir kur varsayımımız yahut kur amacımız kelam konusu değil. Spekülasyonlara karşı yalnızca uğraş ederiz. Onun ötesinde döviz kuru piyasadaki arza talebe nazaran yerini bulur. Burada değerli olan bizim cari açığı azaltmaya yönelik önlemlerimiz.” dedi.

Deniz Ogan

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.