Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HÜDA-PAR’la ilgili çarpıtılan açıklaması

Toplumsal medyada paylaşılan bir görüntüde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HÜDA PAR’lı bir kümenin iki kişiyi öldürdüğünü söylediği savı, HDP’lilerin 2 kişiyi katlettiği gerçeğiyle çürütüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HÜDA-PAR’la ilgili çarpıtılan açıklaması
Yayınlama: 26.03.2023
11
A+
A-
Haber Merkezi

Türkiye, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin atmosferine hazırlanıyor.

Ancak seçim arefesinde, daha evvel de olduğu üzere kara propaganda, bilgi kirliliği ile basında ve toplumsal medyada üretilen yalan-gerçek dışı içerikler servis ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarını çarpıttılar

Sosyal medyada paylaşılan son palavra: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HÜDA PAR’lı bir kümenin iki kişiyi öldürdüğünü söylediği tez edildi.

Ancak, tezlerin bilakis, imajların 2 Haziran 2015 tarihinde Show TV’de Melih Altınok’un sunduğu Cumhurbaşkanı ile Gündem Özel isimli programdan olduğu tespit edildi.

Erdoğan’ın bahsi geçen konuşması şöyle:

Neymiş 200 tane aydın, ne aydını ya bunlar karanlık. Düşünebiliyor musunuz? 6, 7 ve 8 Ekim’de bütün Kürt vatandaşlarımızı sokağa davet eden kim? Malum partinin eş lideri. 50’ye kadar orada vatandaş öldü değil mi? Kim bu ölenler? Kürtler. Öldüren? Tekrar Kürtler. Pekala, nasıl oluyor da bu adam. bu aydınım diye geçinenler tarafından desteklenebiliyor? HÜDA-PAR problemi, geliyorlar tarıyorlar ve iki kişiyi orada öldürüyorlar. Bunu neyle izah edecekler? Hani siyaset, hani seçim kampanyası pek sakin geçecekti.

Olayın geçmişi

6-8 Ekim olayları sırasında, Şırnak’ın İdil ilçesi Kozluca köyünde, HDP İdil İlçe Örgütü yöneticileri seçim çalışması yapmak ismine Kozluca köyüne gitti. HÜDA PAR’lı öbür bir küme ise HDP heyetini köye almak istemedi. Çıkan tartışma bir müddet sonra silahlı çatışmaya dönüşürken, çatışmada iki HÜDA PAR’lı kişi hayatını kaybetti.

Demirtaş ne demişti

Dönemin HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da bahis ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu:

Seçim çalışması nedeniyle bir hengame yaşanmış. Kimdirler, siyasi kimlikleri nedir, bilmiyorum. Kim olursa olsun büyük bir acıdır. Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına baş sıhhati diliyorum. Bütün halkımızı dikkatli olmaya, hassas olmaya davet ediyorum. Koltuklar, seçim, makam insan canından değerli değil, sakın ola birbirinizi kırmayın. Hangi parti olursa olsun. HÜDA PAR olur, öbür parti olur. Tahrikler, provokasyonlar yapmak için son bir haftayı kullanmak isteyenler olabilir. Hiç kimse bizim düşmanımız değil, asla olmayacak da.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.