Cumhurbaşkanı Erdoğan BM konuşması CANLI izle! (CANLI YAYIN) Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurul konuşması canlı yayın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM konuşması CANLI izle! (CANLI YAYIN) Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurul konuşması canlı yayın!
Yayınlama: 19.09.2023
8
A+
A-


Erdoğan BM konuşması canlı izle! ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) düzenleniyor. Dünyanın takip ettiği zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunuyor. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurul konuşması canlı yayın nasıl ve nereden izlenir? İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler konuşması canlı izle haberimizde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

” BM Genel Kurulu’nun tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Dünyamızın geleceği konusunda iyimser bir tablo çizmek maalesef mümkün değil. Karşımızdaki fotoğraf, küresel ölçekte daha tehlikeli sınamalarla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Avrupa’nın doğu sınırlarında yaşayan savaş, ekonomiden güvenliğe her alanda ciddi sorunlar ortaya çıkardı.

6 Şubat’ta yüzyılın en büyük doğal afetlerinden biri ile karşı karşıya kaldık. Ülkemize sağlanan cömert desteği unutmamız mümkün değildir. 50 binden fazla insanını kaybettiği, milyonlarca insanı barındıran şehirlerin yerle yeksan olduğu bugünde ülkemize gösterilen dostluk bizler için önemli bir teselli kaynağıdır.

Genel Kurul’un bu yıl temasının Türkiye’nin hedefleri ile örtüşmesinden memnuniyet duyuyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonu, BM’nin temasıyla örtüştü. Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, ekonomik eşitsizliklerin üzerine giden, güvenlik, refah üreten tüm insanlığın hayrına bir uluslararası sistemin tesisi çağrımız giderek yankı buluyor.

BM Güvenlik Konseyi, artık dünya güvenliğinin teminatı olmaktan çıkmış, 5 ülkenin siyasi stratejilerinin çarpışma alanı haline gelmiştir.

Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine en büyük tehdit, bu ülke üzerinde hesabı olan güçlerin güdümündeki terör örgütlerine verilen açık destektir. DEAŞ ile en büyük mücadeleyi vermiş bir ülke lideri olarak Suriye ve Irak başta olmak üzere kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için DEAŞ ve benzeri örgütleri paravan olarak kullananların riyakarlığından bıktık usandık. Bu bölgelerdeki tehdit sadece DEAŞ değildir. Asıl tehdit, vekalet savaşlarının aracı olan kullanılmak üzere beslenen terör örgütleridir. Bir kez daha diyoruz ki dünya 5’ten büyüktür, daha adil bir dünya mümkündür.

Küresel açlık tehlikesi ile karşı karşıya bulunan coğrafyalara uzanan bu insani köprünün sürmesi için temaslarımız sürüyor. Çevredeki çatışma ve ihtilaflar karşısında dünya barışına mümkün olan en büyük katkıları sunmaktır.

Ada’daki BM Barış Gücü’nden tarafsızlığa riayet bekliyoruz. İtibarı zedelenen bu gücün, Kıbrıs’ta yeni itibar kaybıyla karşı karşıya kalmasını istemeyiz. Uluslararası toplumu KKTC’nin bağımsızlığını tanımaya, bu ülkeyle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet ediyoruz.

Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Gündem Politika Haberler