Çok Sayıda Ülke Tunus’taki Hücuma Reaksiyon Gösterdi

Tunus’un Cerbe Adası’ndaki Garibe Sinagogu yakınında düzenlenen hücuma çok sayıda ülke reaksiyon gösterdi. Saldırıyı kınayan açıklamalar yapıldı ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye sunuldu. Atakta 4 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı. Cerbe Adası, çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan ve Müslümanlar ile Museviler tarafından anılan bir ada.

Çok Sayıda Ülke Tunus’taki Hücuma Reaksiyon Gösterdi
Yayınlama: 11.05.2023
7
A+
A-

Çok sayıda ülke, Tunus’un Cerbe Adası’ndaki Garibe Sinagogu yakınında düzenlenen taarruza reaksiyon gösterdi.

Türkiye’nin Tunus Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin terörün her türlüsünü reddettiği” vurgulanarak, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, Tunus halkına ve hükümetine taziye sunuldu, yaralılara acil şifalar dilendi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre “France 24” internet sitesine yaptığı açıklamada, ülkesinin Cerbe Adası’ndaki saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

Saldırıyı “çirkin bir eylem” olarak nitelendiren Legendre, “2002’de birebir sinagogda 21 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını acı bir biçimde anımsatıyor.” sözlerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tunus halkına başsağlığı diliyor ve Tunus güvenlik güçlerinin süratle harekete geçmesini takdir ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

Almanya’nın Tunus Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, olayın kendilerini dehşete düşürdüğü ve derin bir ıstırap yaşattığı belirtilerek, bu saldırıyı olabilecek en güçlü biçimde kınadıkları aktarıldı.

Ülke içinden açıklamalar ve kınamalar

Tunus Dışişleri Bakanlığı, olaya ait yaptığı açıklamada, “(Yahudilerin) yıllık hac mevsimi sırasında dün meydana gelen iğrenç ve korkak taarruz, sadece ülkenin birliğini ve direnişini sürdürme kararlılığını güçlendirmeye yol açacaktır.” denildi.

Açıklamada, “bu alçakça hücumdaki sorumluların belirlenmesi için soruşturma yürütüldüğü” vurgulandı.

Halk Hareketi ise “ülkenin istikrarını baltalamayı, bilhassa turizmle ilgili olumsuz ve ürkütücü bildiriler göndermeyi amaçlayan” her türlü terör hareketini şiddetle kınadığını duyurdu.

“Tunus’ta terör tehdidinin hala devam ettiğine” dikkati çeken Hareket, tüm vatandaşları “daha fazla birlik olmaya, söylentiler ve yanlış haberlere kapılmaktan kaçınmaya” çağırdı.

Tunus’taki Nahda Hareketi de “korkakça” olarak nitelendirdiği saldırıyı “şiddetin, terörizmin ve nefretin her türlü tezahürünün reddedildiğini” vurgulayarak kınadı.

Nahda Hareketi, “bu iğrenç kabahatin oluşum koşullarını ortaya çıkarmak için gerekli soruşturmaların hızlandırılması” davetinde bulundu.

Cerbe Adası’ndaki Garibe Sinagogu yakınında 9 Mayıs’ta akşam saatlerinde düzenlenen silahlı taarruzda 2’si ziyaretçi 2’si polis olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4’ü polis 8 kişi yaralanmıştı.

Güvenlik vazifelisi olan saldırgan polis tarafından çatışma sonucu öldürülmüştü.

Cerbe Adası’ndaki sinagoga 2002’de de atak düzenlenmişti

Yunan, Roma üzere çeşitli medeniyetlere konut sahipliği yapan, yüz ölçümü yaklaşık 500 kilometrekare olan Cerbe Adası’nda, Afrika’nın en eski sinagogunun yanı sıra 366 cami ve mescit bulunuyor.

Müslümanlar ve Museviler tarafından çeşitli isimlerle anılan ada, “Camiler Adası”, “Havra Adası”, “El-Garibe Adası” olarak da biliniyor. Çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan adada, denizden gelecek tehlikelere karşı Müslümanlar tarafından yer altında inşa edilen mescitler ve tarihi kuleler bulunuyor. 160 bin nüfuslu adanın çoğunluğunu Müslümanlar oluştururken, 1200 civarında Tunuslu Yahudi yaşıyor.

Garibe Sinagogu’na 11 Nisan 2002’de düzenlenen likit gaz yüklü kamyonlu terör hücumunda birden fazla Alman turist olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.