Çocuklukta cinsiyet ayrımcılığı beyni etkiliyor

Bir araştırma, çocuklukta maruz kalınan cinsiyet ayrımcılığının beynin birtakım kısımlarını inceltebileceğini ortaya koydu. Dünya genelinden nörolog, psikolog ve ruh sıhhati uzmanlarının da ortalarında olduğu bilim insanları, bayanların beynine muhtemel tesirlerini araştırdı. Araştırmada 29 ülkeden MR çektiren 7 bin 876 kişinin sıhhat bilgileri incelendi.

Çocuklukta cinsiyet ayrımcılığı beyni etkiliyor
Yayınlama: 11.05.2023
11
A+
A-

Birçok ülkeden dataların incelendiği bir araştırma, çocuklukta maruz kalınan cinsiyet ayrımcılığının, beynin birtakım kısımlarını inceltebileceğini ortaya koydu.

Medical Xpress’te yer alan habere nazaran, dünya genelinden nörolog, psikolog ve ruh sıhhati uzmanlarının da ortalarında olduğu bilim insanları, cinsiyet ayrımcılığının, çocukluğunda cinsiyetinden ötürü farklı tavır ve davranışlara maruz kalan bayanların beynine muhtemel tesirlerini araştırdı.

Araştırmada, 29 ülkeden, MR (Manyetik Rezonans) çektiren 7 bin 876 kişinin sıhhat dataları incelendi.

Verileri incelenen bireylerin toplumsal statüleri ve akademik geçmişleri de göz önüne alınan araştırmada, bayanların ülkeleriyle ilgili olarak cinsiyet ayrımcılığının derecesini tanımlamakta kullanılan eşitsizlik göstergeleri de ele alındı.

Araştırmada, eşitsizlik göstergesinin yüksek olduğu ülkelerden olan bayanların beyinlerinin 3 bölgesinin, eşitsizlik göstergesinin düşük olduğu ülkelerdeki bayanlarınkine nazaran, daha ince olduğu sonucuna ulaşıldı.

Eşitsizlik göstergesi yükseldikçe, beynin kelam konusu kısımlarındaki incelmenin de arttığı kaydedilen araştırmanın sonuçları, “Proceedings of the National Academy of Sciences” mecmuasında yayımlandı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.