CHP’de büyük hesaplaşma başlıyor! Koltuk için kılıçlar çekildi

14 Mayıs’ta hezimete uğrayan CHP’de kurultay süreci başladı. Kılıçdaroğlu sonrası için Ekrem İmamoğlu-Oğuz Kaan Salıcı rekabeti öngörülürken Mustafa Sarıgül’den sürpriz adaylık bekleniyor

CHP’de büyük hesaplaşma başlıyor! Koltuk için kılıçlar çekildi
Yayınlama: 26.05.2023
3
A+
A-

Geçen sene ertelenen CHP Olağan Kurultayı için 28 Mayıs sonrası düğmeye basılacak. Genel başkanlığa oynayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun ağır çalışma içine girdiği öne sürülürken, CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise bu süreçte en büyük rakibi olarak bedellendiriliyor.

Parti içinde şimdiden saflar sıklaşmaya başlarken, sert hesaplaşmaların yaşanacağı kurultayda sürpriz aday olarak ise TDP Genel Lideri Mustafa Sarıgül işaret ediliyor. 14 Mayıs’ta hem cumhurbaşkanlığı seçiminde ağır darbe alan hem de milletvekili seçimlerinde küçük ortaklara 37 koltuk armağan ederek tenkit yağmuruna tutulan CHP’de kurultay hazırlıkları şimdiden başladı.

DİRENEMEYECEK

Geçen sene salgın şartları ve erken seçim ihtimalini münasebet göstererek kurultayı erteleyen Kılıçdaroğlu‘nun bu kere nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor. Kurultayın seçim sonrası 45 gün içinde yapılması öngörülürken, cumhurbaşkanlığı yarışını kaybetmesi halinde Kılıçdaroğlu’na yönelik istifa davetleri artacak. Kılıçdaroğlu’na yakın isimler ise 14 Mayıs’ta elde edilen oyun tarihi bir muvaffakiyet olduğunu savunarak başkanlık koltuğunun değişmemesi gerektiğini öne sürüyor. Partiye yakın kaynaklar, seçimin kaybedilmesi halinde sert tenkitlere maruz kalacak olan Kılıçdaroğlu’nun buna direnemeyerek genel başkanlıktan ayrılmasına kesin gözüyle bakıyor.

ADAYLARIN İSİMLERİ ORTAYA ÇIKIYOR

1 sene ertelenen olağan kurultayda en az 5-6 adayın çıkması bekleniyor. Kulislerde favori olarak gösterilen İmamoğlu’nun seçim mitingleri boyunca da bunun altyapısını hazırlamak için ağır çalıştığı belirtiliyor. Parti içinde şimdiden kümeleşmelerin görüldüğü bildirilirken, Oğuz Kaan Salıcı’nın da adaylığına yüksek baht tanınıyor. 10 Aralık Hareketi’ndenSalıcı’ya en büyük takviyesi veren ismin CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun olduğu aktarıldı. Kulislerde adaylık için ismi geçen sürpriz isim ise Mustafa Sarıgül olarak dikkat çekiyor. Argümanlar arasında Gürsel Tekin’in ismi da sıklıkla dillendiriliyor.

BÜYÜK HESAPLAŞMA YAŞANACAK
ÇOK sayıda adayın başkanlık için yarışacağı kurultay, sert hesaplaşmaların ve tenkitlerin de merkezi olacak. Bilhassa parti örgütlerindeki birçok kıymetli ismin, 14 Mayıs seçimlerine ait yapılmayan temayül yoklamaları ve milletvekili aday listelerine dair tenkitlerini kurultay sürecine bıraktığı öğrenildi.

KAYNAK: SABAH

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.