CHP genel başkan seçimi ne zaman yapılacak? CHP başkanlık seçimi, kurultay ne zaman?

CHP genel başkan seçimi ne zaman yapılacak? CHP başkanlık seçimi, kurultay ne zaman?
Yayınlama: 15.09.2023
7
A+
A-


CHP Grup Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında genel başkanlığa aday olduğunu duyurdu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sert sözlerle yüklenen Özel, parti yönetiminin seçim yenilgisinin sorumluluğunu üstlenmediğini söyledi. Peki ama CHP genel başkan seçimi ne zaman yapılacak? CHP başkanlık seçimi, kurultay ne zaman? İşte detaylar…

CHP’den yapılan açıklamaya göre, bugün yapılan MYK toplantısında, kongre takviminin başlaması ve takvimin ilanı kararı alındı. Buna göre, yarın muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgeleri hazırlanmaya başlanacak. Üye çizelgelerine ilişkin işlemler 27 Haziran’a kadar sürecek. İlçe kongresi delege seçimleri 3 Temmuz’da başlayacak, 30 Temmuz’da sona erecek. 5 Ağustos’ta yapılmaya başlanacak ilçe kongreleri ise 10 Eylül’de son bulacak. İl kongrelerinin başlangıç tarihi de 16 Eylül olarak belirlendi. 15 Ekim’de bitecek il kongrelerinin ardından Parti Meclisi’nin belirleyeceği tarihte olağan kurultay yapılacak.

CHP içinde seçim sonuçlarının ardından yaşanan değişim tartışmaları hız kazanıyor. Partinin 38. Olağan Kurultayı için hazırlıklar sürüyor ve ilçe kongreleri bu hafta tamamlanacak. İl kongrelerinin ise en geç 15 Ekim’e kadar sonlandırılması planlanıyor.

Kurultayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden aday olacağı öngörülüyor, ancak Grup Başkanı Özgür Özel’in de yarışa girebileceği güçlü bir ihtimal olarak görülüyor. Kurultayın önemli gündem maddelerinden biri ise kapsamlı bir tüzük değişikliği olacak. Partinin yeni yönetim organlarının, bu yeni tüzüğe uygun şekilde belirleneceği belirtiliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarının ardından parti tüzüğünde önemli değişiklikler yapma sözü vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu öncülüğünde “değişimciler” olarak adlandırılan bir grup ise bu değişikliklerin, genel başkan dahil olmak üzere parti yönetiminde geniş kapsamlı bir değişimi içermesi gerektiğini savunuyor. Genel Merkez yönetimi ise Genel Başkan değişimi için kurultayın uygun bir platform olduğunu ifade ediyor.

CHP içindeki bu değişim isteği, tüzük ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) değişikliklerinin, genel başkanın görevini tartışmaya açmamak amacıyla yapıldığı şeklinde yorumlanıyor. Kurultay il kongrelerinin de bitmesinin ardından Ankara’da yapılması planlanıyor. Kurultay’ı izlemek için CHP sosyal medya adresleri ve TV canlı yayınları takip edilebilecek.

Kendisine destek veren milletvekili ve parti meclisi üyeleriyle birlikte CHP genel merkezinde buluşan Özel, saat 14.00’te kameraların karşısına geçti. “Değişimin yüzyılı, yüzyılın değişimi” sloganıyla hazırlanan tutum belgesiyle birlikte kürsüye çıkan Özel, “Bu Türkiye’yi değiştirmek için CHP’yi değiştirmek isteyenlerin hikayesidir. Bizler bu yürüyüş ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci karakterini esas alan büyük bir kırılmayı hedefliyoruz. Yeni bir yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Toplumsal talep ve ihtiyaçların aksine parti yönetimi yenilginin nedenlerini araştırmadı. Alınan sonuca bahaneler üretti, yenilginin siyasi sorumluluğunu üstlenmedi.” dedi.

CHP genel başkan seçimi ne zaman yapılacak? CHP başkanlık seçimi, kurultay ne zaman?

Özel’in açıklamalarından satır başları: “Partimizin, seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi parti vicdanında ve tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır. Parti içi denetime kapalı olarak yürütülmüştür. Seçilmiş kurulları bilgilendirmenin dahi yapılmadığı bir süreç işlemiştir. Hedeflediğimiz değişim emekten, üretimden, çevreden, kadınlardan ve gençlerden yana olacak. Yeni cesaretli ve özgüvenli siyasetimizle hayat bulacak. Hedefimiz partimizi en iyi yönetilen parti yapmak değil, en iyi yönetilen kurum yapmaktır. Partinin lideri, kadrosu ve tüzüğü mutlaka değiştirilmeli.

CHP genel başkan seçimi ne zaman yapılacak? CHP başkanlık seçimi, kurultay ne zaman?

Yapılacak değişikliklere katkı verip kurultayımızı tamamladıktan sonra tüzük kurultayını seçimlerden hemen sonra, 2024 yılında gerçekleştireceğiz. Danışmanlık kurumunun partinin kurumsal yapının yerine geçmesi partimizi zayıflatmıştır. Partimizin kayıt dışı siyasete teslim olmasını kabul etmiyoruz.

Bu çağrı yeni bir yolu birlikte yürümeye yönelik bir çağrıdır. Sorunu doğru tespit etmez, sağlam bir özeleştiri yapmazsak CHP başta olmak üzere tüm siyasi muhalefet seçmenin gözünde önemsizleşecektir. Partinin yeni kadrolarıyla oluşacak heyecan, yerel seçimlerin itici gücüne dönüşmelidir. Şimdi tarihsel bir kararın eşiğindeyiz. Seçim kaybedildiğini kabul etmeyen bir siyasetin parçası mı olacağız, Türkiye’ye umut mu olacağız. Seçmendeki duygusal kopuşu görmezden mi geleceğiz? Yoksa değişimin öncülüğünü mü yapacağız?”

CHP genel başkan seçimi ne zaman yapılacak? CHP başkanlık seçimi, kurultay ne zaman?

Ülkemizin ve çocuklarımızın hak ettiği bir gelecek için, gençleri partimizin merkezine almak için kadınların etkin olacağı siyaset tarzını güvence altına almak için, sağlık hizmetlerinden herkesin eşit yararlanması için, parti içi iktidarı kazanmak için değil, CHP Genel Başkanlığı’na adaylığımı ilan ediyorum.

Yarından itibaren ilan edilen takvime göre il kongrelerimizi takip edeceğiz. 50 gün boyunca partimizin ihtiyaç duyduğu her süreçte terimizi akıtmaya devam edeceğiz. CHP tarihinde ilk grup başkanıyım. Sayın Genel Başkanımız da milletvekili olmayan ilk genel başkan. Bundan sonraki süreçte değerlendirmeyi yapacağız. Kendisinin görevi bırakmam yönünde bir talebi olmadı.”

İlgili Haberler

Serhıldan Hülakü

Özgür Özel 3. Sayfa Gündem Politika Güncel Haberler