ChatGPT CEO’su: En büyük endişem dünyaya değerli ziyanlar verme ihtimalimiz

ChatGPT’yi geliştiren OpenAi’nin Üst Yöneticisi (CEO) Samuel Harris Altman, yapay zeka robotu ChatGPT ile ilgili, “En büyük endişem, teknoloji sanayisi olarak dünyaya kıymetli ziyanlar verme ihtimalimizdir” dedi.

ChatGPT CEO’su: En büyük endişem dünyaya değerli ziyanlar verme ihtimalimiz
Yayınlama: 17.05.2023
12
A+
A-

ABD Senatosu Yargı alt komitesinde söz veren Altman, ChatGPT’nin yasal düzenlemelerle sınırlanmaması durumunda oluşabilecek problemlerle ilgili, “En büyük kaygım, teknoloji sanayisi olarak dünyaya değerli ziyanlar verme ihtimalimizdir. Bunun birçok farklı halde olabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

“Tüm teknolojik ihtilallerde olduğu üzere, istihdam üzerinde değerli bir tesir olmasını bekliyorum, lakin bu tesirin tam olarak neye benzediğini iddia etmek çok zor” diyen Altman, ChatGPT teknolojisinin “çok berbat yerlere gidebileceği” öngörüsünü lisana getirerek Senatoyu uyardı.

Samuel Harris Altman, ChatGPT’nin artan popülaritesi, yapay zekanın müspet ve negatif olasılıkları hakkında yaptığı konuşmada, hükümetin bu değişikliklerin yönetilmesini sağlamak için devreye girmesi gerektiğini kabul etti.

3 saat süren toplantıda, ABD Senatörlerine, yapay zeka teknolojilerinin lisans kontrollerini yapacak bağımsız bir düzeneğin kurulması tavsiyesinde bulunan Altman bu sayede, tehlikeli yeteneklerinin kıymetlendirilmesi dahil bir dizi güvenlik standardı oluşturulabileceğini lisana getirdi.

Altman, bu halde modellerin “kendi kendini kopyalayıp çoğalamayacaklarından ve kendi başlarına hareket edemeyeceklerinden” emin olunabileceğini belirtti.

Komite toplantısına konuşan birtakım senatörler de, yapay zeka pazarındaki kurumsal işbirliği hakkında ikazda bulunarak, az sayıda teknoloji şirketinin bu kesime hakim olması durumunda karşılaşılacak sorunlara işaret etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.