Çanakkale’de Kahvehanede Siyasi Arbede: 4 Kişi Yaralandı

Çanakkale’de Yeşil Sol Parti Çanakkale Milletvekili adayı Adile Yalçın’ın ziyareti sırasında farklı siyasi görüşe sahip iki küme ortasında çıkan hengamede 4 kişi yaralandı. Olayın akabinde AK Parti Çanakkale Milletvekili adayı Ayhan Masraf, şiddetin siyasetle yan yana olamayacağını belirterek saldırıyı kınadı.

Çanakkale’de Kahvehanede Siyasi Arbede: 4 Kişi Yaralandı
Yayınlama: 03.05.2023
13
A+
A-

Çanakkale’de bir kahvehanede farklı siyasi görüşe sahip iki küme ortasında çıkan hengamede, 4 kişi yaralandı.

İl merkezindeki kahvehanede oturan vatandaşlar, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerine gelen Yeşil Sol Parti Çanakkale Milletvekili adayı Adile Yalçın ile sohbet etti.

Yalçın’ın selamlaşmak istediği bir kişi, kendisinin prensip gereği bayanlarla tokalaşmadığını belirtmesi üzerine tartışma yaşandı.

Tartışma, ortaya girenlerin olayı sakinleştirmesiyle sona erdi.

Bunun akabinde kahvehaneye gelen ve Yeşil Sol Parti üyesi oldukları tez edilen yaklaşık 25 kişilik küme, buradaki vatandaşları darbetti.

Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan 4 kişi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yaralılardan Mustafa Kılıç, yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Kahvede otururken Yeşil Sol Parti’nin milletvekili adayı geldi. Herkesin masasını gezdi. Bizim de masamıza geldi. Tokalaşmak istedi. Ben ‘bayanlarla tokalaşmıyorum’ dedim. ‘Tamam’ dedi. Beğenilen karşıladı. Bizden oy istedi. Ben AK Parti’li olduğumu söyledim, o ana kadar rastgele bir şey yoktu. Sonra bir diğeri geldi, ortalığı karıştırdılar. Birinci arbedede üç, dört kişi saldırdılar. Polisler geldi ortalık sakindi. İkinci kere ise üç, dört otomobille 20-25 kişilik küme geldi. Bize sorgusuz saldırdılar. Bizi bu hale getirdiler.”

Gelenlerin burada slogan atıp barış istediklerini belirttiğini vurgulayan Kılıç, “Ben de ‘Barış isteyenler bu türlü mi yapar? Siz kendinizi topluma kabullendirmek istiyorsunuz. Bu biçimde mi kabullenir insanlar’ dedim. Oradaki sıkıntıları kaba kuvvetle çözmeye çalışıyorlar. Biz hangi bölümdeyiz. Kaba kuvvetle şimdiye kadar ne çözülmüş ki. Darbedilen bir arkadaşımız Kürt. Ben Türk’üm. Ortamızda başka gayrımız yok. Biz bu beşerlerle 10 yıldır iç içeyiz. Birbirimizi tanıyoruz. Fakat onlar içlerinde biriktirmişler biriktirmişler, seçim arifesinde geldiler gövde gösterisi yapmaya çalıştılar. Hepsinden de şikayetçiyim, hakkımı da savunacağım.” diye konuştu.

Kavgada yaralanan vatandaşları ziyarete giden AK Parti Çanakkale Milletvekili adayı Ayhan Masraf ise hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan bu çeşit olayları tasvip etmediklerini söyledi.

Yaşanan bu olayın Çanakkale’ye de Türkiye’ye de yakışmayan bir olay olduğunu belirten Sarfiyat, şunları kaydetti:

“Biz seçim sürecinin güvenlik ve huzur içerisinde geçmesi için elimizden gelen çabası gösteriyoruz. Bu akşam Yeşil Sol Parti’nin milletvekili adayının bir kahve ziyaretinde 4 tane vatandaşımız gerek siyasi fikirlerinden gerekse dini saiklerle el sıkmamışlar. Teşekkür ederek, olayı sonuçlandırmak istemişler. Lakin orada kümenin içindeki bir kişinin evvel kelamlı saldırısına daha sonra fizikî saldırısına maruz kalmışlardır. Olay bu kadarla da kalmamış bu şahıslar kahveden uzaklaştıktan sonra 25-30 kişi toplanarak, tekrar kahveye baskın vermişlerdir. Biz, siyaset ve şiddetin, yan yana lisana getirilebilecek iki olgu olmadığını biliyoruz. Siyaset şiddet dışıdır. Şiddet siyaset dışıdır. Ne yazık ki bu konjonktürde, bu tip şiddet eğilimli arkadaşlar, öncelikle yanlarında gezdikleri adayın ve partinin sorumluluğundadırlar.”

Ayhan Sarfiyat, bu ve bunun üzere atakları şiddetle kınadıklarını söz ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ne vilayetimizde ne ülkemizde şiddete müsaade vermeyeceğimizi ısrarla bildiriyor, bu ve bunun üzere olayları şiddetle telin ediyoruz. Bunun ötesinde, her fırsatta olur olmaz yerde sandık güvenliğini lisana getirenlerin, bugüne kadar sandıklarla ilgili hiçbir sorun yaşamamasına karşın her gün bu minvalde açıklama yapanların, sandık güvenliğiyle ilgili neyi kastettiklerini çok net görüyoruz. Demek ki Kemal Kılıçdaroğlu ve grubu bu güvenlikleri sağlamak için bu tip prosedürlere başvuracaklar. Fakat şunu bilmelidirler ki biz Çanakkale olarak büyük savaşlara sahne olmuş topraklarda barışın temsilcileriyiz. Aklıselimin, güzel niyetin, müsamahanın temsilcileriyiz. Ne burada ne de Türkiye’nin rastgele bir yerinde buna müsaade vermeyiz. Ben yaralanan arkadaşlara acil şifalar diliyorum. Aldıkları darbeler büyük. Tabiplerden aldığımız bilgi, bu gece müşahede altında kalacaklardır. İnşallah onarılamaz sonuçlarla karşılaşmayız. Emniyet teşkilatımızın da bu gece gereğini yapacağını biliyoruz. Mevzu isimli makamlara intikal ediyor. Ben, partilim yahut partilim olmayan, bu olaydan etkilenen tüm arkadaşlara sesleniyorum. Şiddete şiddet bizim tasvip edeceğimiz, güzel göreceğimiz bir şey değildir. Bunun gereği devlet vazifelilerinin işidir. Onlar da vazifelerini en yeterli halde yerine getireceklerdir. Hiçbir kuşkumuz yok. Tüm adaylara, bilhassa cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum. Bu milleti germeyin. Buna hakkınız yok. Üç koltuk için olmayacak yerlere olmayacak ödünler vermeyin. Bu millete bunu yapmaya hakkınız yok.”

Gider’e, hastane ziyaretinde, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu da eşlik etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.