Çalışana kelam hakkı veren uygulama

Çalışanların birbirleriyle ve kurumla olan etkileşimini artırmak için yeni bir platform kuruldu. Telefona yüklenen uygulama ile şirket içi toplumsal ağ oluşturuluyor. Anketler yapılıyor, personeller geri bildirimde bulunuyor, ilanlar açılıyor, bordrolar ve müsaadeler takip ediliyor. Bir yıllık genç bir teşebbüs olan Ming’in Kurucusu Merve Yorgancılar Işıtmak, “İşverenler dijitalleşme sürecinde odağına beyaz yakalıları aldı. Meğer çalışanların büyük kısmı mavi yakalı. Biz de mavi yakalılara konuşma hakkı vermek istedik” dedi.

Çalışana kelam hakkı veren uygulama
Yayınlama: 22.05.2023
13
A+
A-

HEM patronlar hem de çalışanlar için şirket içi irtibat büyük değere sahip. Bilhassa konuttan çalışmanın arttığı bugünlerde birçok beyaz yakalı aidiyet hissini kaybediyor, iş arkadaşlarıyla bağlantıda zorlanıyor. Mavi yakalılar ise dijitalleşme sürecinin dışında tutulduğu için çalıştığı kurumla sağlıklı bir bağlantı yürütemiyor. İşte bu sıkıntıları gören genç teşebbüsçü Merve Yorgancılar Işıtmak yeni kuşak bir İK platformu kurdu. ‘Ming’in yola çıkış kıssasını, sunduğu katkıları ve yeni devir amaçlarını kurucusu ile konuştuk.

Merve Yorgancılar Işıtmak

NASIL YOLA ÇIKTI? 

Sabancı Üniversitesi Psikoloji mezunu olduğunu, dört yıl ajans tecrübesinden sonra da cam bölümünde faaliyet gösteren sanayi firması Yorglass’ta çalışmaya başladığını belirten Işıtmak, tıpkı vakitte aile şirketi olan firmada kurumsal irtibat departmanını kurduğunu anlattı. Burada edindiği deneyimlerle kurum içi bir bağlantı platformu gereksinimini gördüğünü belirten Işıtmak, “Gördük ki birçok firma dijitalleşme sürecinde beyaz yaka odaklı ilerliyor. Halbuki Türkiye’de çalışanların büyük çoğunluğu mavi yakalı. Onların dijitalleşmeye hazır olmadıklarını düşünüyorlar fakat tam aykırısı olduğunu gördük. Mavi yaka, beyaz yaka ayrımı olmadan tüm çalışanlar dijitalleşme sürecine katılmalı diyerek yola çıktık ve Ming’i kurmaya karar verdik. Ana amacımız mavi yakalıya konuşma hakkı vermek oldu” diye konuştu.

NELER YAPILIYOR?

“Amacımız kurum içi irtibat ve etkileşimi arttırmak, aidiyet hissini güçlendirmek ve motivasyonu yükseltmek” diyen Merve Yorgancılar Işıtmak, ‘Peki bu uygulama bunu nasıl başaracak?’ sorusuna şu cevabı verdi: “Platformu yazılımcı bakış açısıyla değil, insan kaynakları bakış açısı ile yönetiyoruz. İşletmeler katıldıkları bir aktifliği buradan paylaşıyor. Anketler düzenleniyor, çalışanlar kurum hakkında geri bildirimde bulunuyor, çalışanlar fiyatlı ya da fiyatsız bir eseri satmak için ilan açabiliyor, bordrolarını buradan indiriyor, müsaade talepleri oluşturuluyor. Ayrıyeten bir puan iktisadı de var. Çalışanlar her aksiyonlarında puan alıyor ve bu puanları uygulama içindeki marketlerde kullanıyor. Uygulama, e- posta adresi gerektirmiyor ve çalışanlar yalnızca telefon numarası ile giriş yapabiliyor. Ming içinde birçok farklı modül var. Şirketlere taleplerine nazaran paketler hazırlıyoruz. Motivasyon için ayrılan bütçeye nazaran özel çalışmalar da yapabiliyoruz.”

ÇALIŞANLAR SÜRATLE AHENK SAĞLADI

– ÇALIŞANLARIN dijital İK sürecine süratle ahenk sağladığını belirten Merve Yorgancılar Işıtmak, çalıştıkları işletmelerden şu örnekleri verdi: “Anketlere iştirak yüzde 80 arttı. Kurum içi faaliyetler yayınlandığı için çalışanlar kurumlarını daha güzel tanımaya başladı. Mesela çalışanlar iş ayakkabımızdan mutlu değiliz bildirimi yaptı, onların tercih ettikleri alındı. ‘En sevdiğin yemek nedir’ anketi yapıldı. Döner birinci sırada yer alınca klasik döner günleri yapılmasına karar verildi. İlan modülünde beşerler okudukları kitapları ekledi ve iş arkadaşları ile paylaştı. O güne kadar tanımadığı iş arkadaşları ile bu sayede tanıştı. Uygulamamız çalışanlara kelam hakkı veriyor lakin değerli olan patronun sonuçları değerlendirip aksiyon alması.”

YIL SONU MAKSADI 25 BİN KULLANICI

– Küçük bir yazılım grubu ile çıktıkları yolda bugün 10 bireye ulaştıklarını ve Gebze Teknopark’a giriş yaptıklarını belirten Işıtmak, Ming’in 6 fabrikada 2 bin çalışan tarafından kullanıldığını lisana getirdi ve şöyle devam etti “Manisa, Bolu, Eskişehir ve Çerkezköy’de fabrikalarda çalışanlar uygulamamızı kullanıyor. Yeni firmalara tanıtım ve satışlara da başlayacağız. Amacımız yıl sonunda 25 bin kullanıcıya ulaşmak. Yalnızca üretim şirketlerindeki mavi yakalılar değil beyaz yakalı çalışanlar da maksat kitlemiz.”

İTÜ ÇEKİRDEK ‘EN YETERLİ KULUÇKA MERKEZİ’ SEÇİLDİ

İTÜ Çekirdek, dünyadaki kuluçka merkezlerini karşılaştırıp sıralayan ve bu hususta dünyanın en saygın kurumlarından biri olan İsveç merkezli UBI Küresel endeksine nazaran ‘Üniversitelere Bağlı Kuluçkalar’ kategorisinde ‘Dünyanın En Âlâ Kuluçka Merkezi’ unvanını kazandı. 94 ülkedeki 1895’ten fazla kuluçka ve hızlandırma merkezi bilgilerinden oluşan endeks ile otorite kabul edilen UBI Global’in açıkladığı değerlendirmede; merkezlerin aldığı müracaat sayıları, mentor, destekçi ve eğitmen havuzları, girişimcilere sağlanan hizmetler, başarılı teşebbüsçü sayıları, yaratılan istihdam, yatırım ve ciro üzere kriterler ele alındı. Elde edilen muvaffakiyete dair görüşlerini paylaşan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, “İTÜ ARI Teknokent olarak kurulduğumuz günden bu yana teknoloji firmalarına ve girişimcilere teknoloji geliştirmeleri ve bunu ticarileştirmeleri için uygun ortam ve imkanları sunuyoruz. İTÜ ARI Teknokent’in 20. kuruluş yılında, İTÜ Çekirdek olarak, yarattığımız mahallî ve bölgesel kıymet, yaptığımız tüm işbirlikleri ve çalışmalar sayesinde Türkiye’nin ve İstanbul’un global bir ‘hub’ olmasında, girişimcileri ile teknolojiye dayalı ulusal kalkınma seferberliğinde güçlü ve değerli rol oynuyoruz” dedi.

4. NESİL TEŞEBBÜSÇÜ E-TİCARETİ BAŞLATTI

GIDA kesiminin 50 yıllık markası Pınar, ailenin 4. jenerasyon temsilcisi Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik’in girişimcilik atağıyla e-ticarete süratli başladı. PınarOnline Dijital Dönüşüm ve E-ticaret Yöneticisi olarak misyon yapan Eyilik, bu sene için PınarOnline’ın kümede hissesinin yüzde 5 olmasını hedeflediklerini, 2025 yılından sonra bu oranın yüzde 20 düzeyine çıkmasının beklendiğini aktardı. “Geçen sene teknolojiye 60 milyon TL’den fazla yatırım yaptık, yatırım yapmaya da devam edeceğiz” diyen Eyilik şöyle devam etti: “Önümüzdeki devirde iki gayemiz var. Birincisi e-ihracat. İkinci amacımız de filomuza kattığımız elektrikli araç sayısını artırmak. Platformun kuryeleri ve küçük elektrikli kamyonetlerle +4 /-18 derecede eser siparişlerinin dağıtımı gerçekleştiriliyor. Başka teslimat modeli ise kargo. Türkiye’nin farklı bölgelerine, kargoyla taşınabilir eser kümelerinin dağıtımı sağlıyoruz. Kurye ile hizmet verdiğimiz 3 büyük kent dışında yazlık bölgelerde hizmet vermek için yatırım planlaması yapıyoruz. Başka kentlerde ise e-ticaret hacmini kıymetlendirerek bayilik sistemiyle planlama yapıyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.