Bulgaristan seçimlerine geri sayım! HÖH önderinden ‘Sandığa gidin’ daveti

Bulgaristan, 2 Nisan’daki seçimlere hazırlanıyor. Üyelerinin birçok Türkler olan liberal eğilimli Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi başkanı Mustafa Karadayı, İstanbul’da Hürriyet’e yaptığı açıklamada Türkiye’deki seçmenleri sandığa gitmeye çağırdı.

Bulgaristan seçimlerine geri sayım! HÖH önderinden ‘Sandığa gidin’ daveti
Yayınlama: 26.03.2023
1
A+
A-

Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan, son iki yıldaki 5’inci seçimlere geri sayıyor. 2 Nisan Pazar günü yapılacak seçimlere dair Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) Genel Lideri Mustafa Karadayı, Türkiye’deki 300 bin seçmeni sandığa gitmeye çağırdı. Halihazırda Bulgaristan’ın en büyük üçüncü partisi olan HÖH’ün gayesi, 40 vekil sayısını aşabilmek. Son seçimde 36 koltuk elde eden HÖH’ün önderi, “Eğer 40 sayısını aşarsak iki partili bir koalisyonda yer alabiliriz” dedi.

KOALİSYON HESAPLARI

Hükümet kurmak için 240 sandalyeli parlamentoda 121 sayısını bulmak gereken ülkede son seçimler fakat 3 partili koalisyona imkân tanıyordu. En büyük iki parti, GERB ve PP-DB (Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan) ittifakının yan yana gelmesinin güç olduğunu anlatan Karadayı, bunun kendilerine iktidara ortak olma bahtı verdiğini söyledi. Anketlerde iki partinin de 80 vekil sayısına yaklaştığını kaydeden Karadayı, kendilerinin kırmızı çizgileri olmadığını, her iki partiyle de paydaşlık yapabileceklerini söyledi. Karadayı, “40’ı geçersek bir ortakla 121 sayısını bulabiliriz” diye konuştu.

AB’DEN BEKLENEN KAYNAK

Ekonomik zorluklardan dolayı son 10 yılda 800 bin kişinin Bulgaristan’dan göç ettiğini anlatan Karadayı, bunun nüfusu 7 milyondan az olan ülke için ehemmiyetine değindi. “Avrupa Birliği’nde 60 milyar leva (628 milyar TL) Bulgaristan’a teslim edilmeyi bekliyor. Hükümet kurulamadığı ve gerekli programlar yazılamadığı için bu para gelmiyor” diyen HÖH başkanı, kelam konusu kaynağın COVID sonrası dayanakları ve öteki AB programları kapsamındaki ödemeler olduğunu belirtti. Hükümet ortağı olmaları halinde bu kaynağın en fazla bir buçuk yıl içinde ülkeye gelmesi için Brüksel’le yakın çalışacaklarını söz etti.

PUSULA NUMARASI 13

Üyelerinin birçok Türklerden oluşan HÖH, pusulada 13 numarada yer alacak. Türkiye çapında 165 sandık kurulacak. Bulgaristan’da iştirakin yüzde 40’larda kalmasını beklediklerini anlatan Mustafa Karadayı, Türkiye’de her 3 seçmenden en az birinin sandığa gitmesini istedi, “2021’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 100 bin iştirak vardı. Gayemiz yeniden bunu yakalamak” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.