Brezilya’da Telegram faaliyetleri 72 saatliğine durduruldu

Brezilya yüksek mahkemesi, dezenformasyon yasa tasarısına karşı kampanya yürüten Telegram’ın ülkedeki faaliyetlerini 72 saatliğine durdurdu. Telegram, yasa tasarısının çağdaş interneti yok edebileceğini tez ederek Brezilya’yı gaye almıştı. Daha evvel neo-Nazi kümelerin yöneticileri hakkındaki bilgileri paylaşmayı reddetmesi nedeniyle de süreksiz olarak yasaklanan Telegram, 1 Mayıs’ta kaldırılmıştı.

Brezilya’da Telegram faaliyetleri 72 saatliğine durduruldu
Yayınlama: 11.05.2023
15
A+
A-

Brezilya’da yüksek mahkeme kararıyla, dezenformasyon yasa tasarısına karşı kampanya yürüten Telegram’ın ülkedeki faaliyetleri 72 saatliğine durduruldu.

Brezilya basınında çıkan habere nazaran, Telegram’ın, internette dezenformasyonun engellenmesi gayesiyle yasa tasarısı çıkarmak isteyen Brezilya’yı amaç almasının akabinde mahkeme harekete geçti.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Moraes tarafından alınan karar kapsamında, birinci etapta Telegram’ın faaliyetleri 72 saatliğine durduruldu.

Telegram, dün kullanıcılarına gönderdiği iletide, dezenformasyon yasa tasarısına ait, “Brezilya’da demokrasiye yönelik taarruz yapılıyor.” sözünü kullanmıştı.

Brezilya’nın bu yasa tasarısıyla çağdaş interneti yok edebileceğini tez eden Telegram, bununla toplumsal paylaşım sitesi şirketlerinin hizmetlerinin ziyan göreceğini savunmuştu.

Telegram süreksiz olarak kaldırılmıştı

Brezilya’da 27 Nisan’da bir federal mahkeme, iletileşme servisinin neo-Nazi kümelerin yöneticileri hakkındaki bilgileri polis ile paylaşmayı reddetmesinin akabinde, Telegram’ın süreksiz olarak yasaklanmasına karar vermişti.

Google, Apple ve dört Brezilyalı Telekom şirketine Telegram’ı uygulama mağazalarından ve başka platformlarından kaldırma buyruğu verilmişti.

Söz konusu yasak, federal temyiz mahkemesi tarafından 1 Mayıs’ta kaldırılmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.