Bosna savaşından kaçtı Ukrayna’da öldü

1992 yılında şimdi bir yaşındayken savaş nedeniyle Bosna’dan Fransa’ya tahliye edilen Arman Soldin, imaj muhabirliği yaptığı Ukrayna’da roket isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

Bosna savaşından kaçtı Ukrayna’da öldü
Yayınlama: 11.05.2023
12
A+
A-

FRANSIZ haber ajansı AFP, Ukrayna’da son periyotta çatışmaların ağırlaştığı Bahmut bölgesinde vazife yapan bir çalışanlarının hayatını kaybettiğini açıkladı. Bosna Savaşı mültecisi ve Fransız vatandaşı olan 32 yaşındaki Arman Soldin isimli gazeteci roket isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Soldin’in bölgedeki 5 kişilik AFP takımında manzara koordinatörü olarak çalıştığı bildirilirken, gruptaki başka AFP muhabirlerinin sıhhat durumlarının ise düzgün olduğu açıklandı.

GEÇEN HAFTA GÜÇ KURTULMUŞTU

Saraybosna doğumlu olan gazeteci, 1992 yılında Bosna savaşının patlak vermesinin akabinde, şimdi bir yaşındayken Fransa’ya tahliye edildi. Şubat 2022’de Ukrayna savaşının patlak vermesi sonrasında cephe sınırında çalışmak için istekli olan Soldin, savaş bölgesine giden birinci gazetecilerden biri oldu. Geçen şubat ayında toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna’ya gelmesinin “hayatını değiştirdiğini” yazan Soldin, bir müddettir Bahmut bölgesindeki çatışmaları takip ediyordu. Arman Soldin geçen hafta cephede siper kazan Ukraynalı askerlerin haberini yaparken, yakınlarında gerçekleşen bir füze saldırısından kurtulmuştu. Kendisi de çocuk yaşta savaştan kaçan Arman Soldin daha evvelki paylaşımlarında da sığınmacı kıssalarının kendisini çok etkilediğini yazmıştı.

‘SAVAŞ SUÇU’ SORUŞTURMASI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Arman Soldin, yürekle, çatışmanın birinci saatlerinden itibaren gerçekleri ortaya çıkarmak ve bizleri bilgilendirmek için cephedeydi” sözünü kullandı. Fransa’da savcılık Soldin’in vefatıyla ilgili “savaş kabahati soruşturması” başlatıldığını açıkladı. Gazetecileri Muhafaza Komitesi’ne nazaran Ukrayna savaşının başlamasından bu yana çatışmalarda en az 17 medya vazifelisi hayatını kaybetti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.