Biz Aylardır Seçim Konuşurken Dünyanın Geri Kalanında Yaşanan Birbirinden Mühim Gelişmeler

Bildiğiniz üzere son aylarda ülkemizin gündeminde genel seçimler var. Aylardır heyecanla beklenen 14 Mayıs seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla sabah akşam tek gördüğümüz, duyduğumuz ve konuştuğumuz konu seçim oldu. Peki bu süreçte dünyanın geri kalan …

Biz Aylardır Seçim Konuşurken Dünyanın Geri Kalanında Yaşanan Birbirinden Mühim Gelişmeler
Yayınlama: 25.05.2023
2
A+
A-

Bildiğiniz üzere son aylarda ülkemizin gündeminde genel seçimler var. Aylardır heyecanla beklenen 14 Mayıs seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla sabah akşam tek gördüğümüz, duyduğumuz ve konuştuğumuz konu seçim oldu. Peki bu süreçte dünyanın geri kalan ülkelerinde neler olup bitti? Senenin başından bu yana dünyada ve özellikle bilim alanında hangi önemli gelişmeler yaşandığına bir göz atalım… 👇

Malumunuz son aylarda ülkemizin gündeminin merkezinde 14 Mayıs genel seçimleri vardı. Seçimlerin ikinci tura kalmasıyla birlikte uzayan bu süreç nedeniyle sadece oy, aday, sandık konuşabilir olduk…

Peki dünyanın geri kalanında bu süreçte neler oldu, nasıl gelişmeler yaşandı? Buyurun…

1. Ocak: Hindistan’da bir paleontolog ekibi, bilinen en büyük dinozor türü olan Titanozorlara ait 256 adet fosilleşmiş yumurta keşfetti.

2. Şubat: NASA’nın uzaya gönderdiği James Webb Teleskobu’nun çektiği yeni görüntüler, yakın galaksilerdeki geniş gök adalarının karmaşık yapılarını ilk kez gözler önüne serdi.

Uzay teleskobundan alınan görüntüler büyüleyici olmalarının yanı sıra, bilim insanlarının yeni yıldızların nasıl oluştuğunu ve doğdukları galaksileri nasıl etkilediklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

3. Mart: John Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanların beyin hücrelerinden yapay zeka geliştirmeyi planlıyorlar.

Araştırmacılar tarafından büyük bir uluslararası işbirliğiyle yürütülen OI (organoid zeka) projesi, tıp dergisi ‘Frontiers’da yayınlandı. Araştırmaya göre beyin, en yeni MacBook Air’den yaklaşık 1.000 kat daha fazla olan 2.500 terabayt bilgi depolayabilir.

4. Mart: Çin’de Bilimler Akademisi’ne bağlı araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinde mikroskobik cam boncuklara gömülü yeni bir su kaynağı buldular.

Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü’ndeki araştırmacılar bunun bir gün geleceğin astronotlarının içme suyu, solunabilir havası ve hatta roket yakıtı üretmesine yardımcı olabilecek bir kaynak olduğunu belirtti.

5. Mart: NASA, insanların yeniden Ay’a ayak basmasını hedeflediği Artemis uzay programı için gönderilecek olan yeni uzay aracı VIPER’ın çalışmalarına başladı, yapım aşamasından ilk fotoğraf paylaşıldı!

Kasım 2024’te Ay’a indirilmesi planlanan VIPER isimli araç, Ay’ın Güneş ışığı almayan kutbunda suyun varlığını arayacak.

6. Mart: Güneş’in üzerinde önce 30 adet Dünya büyüklüğünden, hemen ardından yaklaşık 20 Dünya büyüklüğünde koronal delikler keşfedildi.

7. Mart: Amerika Yazarlar Birliği, yazarların kendilerini veya ortaya çıkan senaryonun niteliğini etkilemediği sürece yapay zekanın senaryo yazmasına izin vermeyi düşündüklerini açıkladı.

Yapay zeka kullanımını yasaklamaları düşünülürken böyle bir teklifle gelmelerini kimse beklemiyordu. Teklif insan yazarların haklarını korumak açısından tartışmalara yol açtı. İnsanlarda yapay zekanın yazdığı bir metnin estetik kaygı açısından ne kadar doğru olabileceği konusunda akıllarda soru işareti bıraktı.

8. Nisan: Bilim insanları, tarihte ilk kez yapay embriyolar ile bir maymunu hamile bırakmayı başardı.

Cell Stem Cell’de yayılanan araştırmada insan embriyoları kullanıldı ve araştırma, laboratuvar ortamında yapıldı. Tarihte ilk kez maymun kök hücresi ile oluşturulan embriyolar, taşıyıcı annelere aktarıldı.

9. Nisan: Ünlü yapay zeka geliştiricisi Linus, yapay zeka araçlarını kullanarak profesyonel ürün fotoğraflarının kolayca yapılabileceğini gösterdi.Nisan:

Bu örnekte görünen arka plan ögelerinin hepsi ünlü yapay zeka aracı Midjourney’den çıktı. Ürün ile arka planı sanki aynı ortamdaymış gibi hissettiren gölgelendirme ve renk uyumu ise Qreates isimli bir başka yapay zeka aracı sayesinde gerçekleşiyor.

10. Nisan: Maya Uygarlığı’nın anlaşılması en zor unsurlarından biri olan 819 günlük Maya Takvimi’nin sırrı çözüldü!

Tulane Üniversitesi’nden iki akademisyen John H. Linden ve Victoria R. Bricker, yeni bulguların Ancient Mesoamerica dergisinde yayınladılar.

11. Nisan: Buz Devri filmini anımsatan bir buluşta, 30 bin yıl önce Kanada’da donarak ölmüş bir sincap bulundu!

Yukon bölgesinde, Buzul Çağı’nda uykusunda öldüğü tahmin edilen sincap, aradan bu kadar geçmesine rağmen donmuş toprağın içinde iyi durumda muhafaza edilmiş.

12. Nisan: Bitkilerin, zarar gördüklerinde “çığlık attıkları” ortaya çıktı!

İsrailli bilim insanları; mısır, domates, tütün, buğday ve kaktüs gibi bitkilerin zarar gördüklerinde ultrasonik patlama sesleri çıkardıklarını keşfetti. Bu çığlıkların ise yarasalar, kemirgenler ve bazı böcek çeşitleri gibi yüksek frekansları algılayabilen canlılar tarafından duyulabildiğini düşünüyorlar.

13. Nisan: ChatGPT’nin üreticisi olan. OpenAI şirketi, yapay zekanın bilgilerini entegre ettikleri insansı bir robot üretebilmek için çalışmalara başladı.

Şirket işgücü piyasasını yapay zeka ile artırarak, insanların daha uzun sürede yapacağı ve çok fazla efor sarf edeceği basit işleri kısa yoldan robotikler ile halletmeyi planlıyor. ChatGPT’nin beynine ve 1X şirketinin robotik görüntülerine sahip olacak bu yapay zeka şimdiden merak uyandırdı.

14. Mayıs: İsviçreli bilim insanları, beyin sinyallerini kullanarak bir farenin gördüğü şeyleri deşifre edip görselleştirmeyi sağlayacak yeni bir algoritma geliştirdi.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünden araştırmacılar, CEBRA adı verilen makine öğrenimi algoritması ile beyin sinirlerindeki kodları deşifre etmeyi başardı.

Deney sırasında bir fareye 1960’lar yapımı siyah beyaz bir video klip izletildi ve farenin beyin sinyalleri incelendiğinde ortaya çıkan görüntüler, gerçek video ise neredeyse tamamen aynı olarak başka bir ekrana yansıtıldı.

15. Mayıs: Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden II. Elizabeth’in ardından İngiltere tahtının yeni sahibi olan Kral III. Charles’ın taç giyme töreni gerçekleşti.

16. Mayıs: Google, teknoloji dünyasında devrim yaratacak nitelikteki yeni yapay zeka teknolojilerini Keynote I/O etkinliğinde tanıttı.

ABD merkezli teknoloji firması Google, Keynote I/O etkinliği sırasında Gmail ve Dokümanlar gibi önemli uygulamaları başta olmak üzere birçok hizmetine yeni teknolojiye entegre ettiğini duyurdu.

Örneğin yeni tanıtılan Google Tailwind, bir tür kişiselleştirilmiş öğretmen veya yazı asistanı olarak çalışıyor ve kullandığınız belgeleri yapay zeka desteği sayesinde öğrenerek kullanıcılar için özel bir dil modeli oluşturuyor.

17. Mayıs: Dünyadaki en büyük Güneş Teleskobu Daniel K. Inouye, Güneş’in yüzeyinin şimdiye kadar çekilmiş en yakından ve detaylı görüntülerini kaydetti.

Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu’nun gözlemleri, yepyeni görüntüleri ile güneş lekelerinin, yüzeydeki konvektif hücrelerinin ve güneş atmosferindeki plazmanın hareketinin ayrıntılarını yaklaşık 20 kilometre (kabaca 12 mil) çözünürlüğe kadar gözler önüne serdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.