Birçok Kişinin Sevdiği Çiğ Hamur Yemek Ziyanlı mı? Çiğ Hamur Yemenin Riskleri Nelerdir?

Kurabiye hamuru, kek hamuru ve çiğ hamur her vakit birçok kişi için pişirilmişinden daha ilgi cazibeli olmuştur. Büyük ihtimalle herkes bilhassa kek pişmeden evvel hamurunun tadına bakmıştır. Bunun müptelaları ise sadece hamuru için kek ve kurabiye …

Birçok Kişinin Sevdiği Çiğ Hamur Yemek Ziyanlı mı? Çiğ Hamur Yemenin Riskleri Nelerdir?
Yayınlama: 22.05.2023
6
A+
A-

Kurabiye hamuru, kek hamuru ve çiğ hamur her vakit birçok kişi için pişirilmişinden daha ilgi alımlı olmuştur. Büyük ihtimalle herkes bilhassa kek pişmeden evvel hamurunun tadına bakmıştır. Bunun müptelaları ise yalnızca hamuru için kek ve kurabiye yapabilir. Lakin çiğ hamur tüketimi büyük sıhhat meselelerine sebebiyet verebilir. Çiğ hamurun içerisinde yoğunlukla pişmemiş un ve çiğ yumurta bulunur. Bunların ziyanları nelerdir?

Pişmemiş Unun Zararları

Unu pişirilmeden tüketmenin potansiyel ziyanları vardır. Unun içerisin de bulunan bakteriler yetiştirme, hasat ve öğütme üzere süreçlerden geçerken kirlenebilir. Bu yüzden un kullanarak elde edilen yiyecek yüksek ısı kullanılarak pişirilmesi gerekmektedir. Noravirüs ve hepatit A üzere virüsler pişmemiş unla ilgi besin salgınları ile ilişkilendirilmiştir. Küçük çocuklar, yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar için ömrü tehdit edebilir. E.coli enfeksiyonlarının salgınları ile de ilişkilendirilmiştir. Bu enfeksiyon, ishal, böbrek yetmezliği ve vefat riskli sıhhat sıkıntılarını içinde barındırır.

Çiğ Yumurtanın Zararları

Bazı beşerler çiğ yumurtanın ses üzere yararlarını söylese de sıhhati tehlikeye soktuğu göz arkası edilmemelidir. Salmonella bakterisi çiğ yumurtanın içerisinde yer almaktadır. İshal, mide bulantısı ve kusma üzere sonuçlara neden olmaktadır. Saç dökülmesi ve cilt meseleleri üzere biyotin eksikliği de çiğ yumurta tüketiminin sebepleri ortasındadır. Şişkinlik ve gaz üzere sindirim problemleri aslında esas yan tesirleri ortasındadır. Kaşıntı ve kurdeşen üzere alerjik tepkilerin görülmesi de mümkündür.

Çiğ Hamur Yemekten Sakının

Maalesef cezbedici olan birçok şey üzere çiğ hamur yemekte içerisinde bulunan un ve yumurta başta olmak üzere birçok yan tesire sahiptir. Hem lezzetten ödün vermeyip hem de sıhhatimizi korumak için ısı görmüş kek, kurabiye ve hamurlu besinleri tercih etmek yararlı olacaktır. Bedenimiz da bizi rahatsız edecek tepkiler görmemek için etrafımızı ve kendimizi korumalıyız.

Doğru Pişirmenin Önemi

Sadece çiğ hamur tüketmek değil hamuru gerçek pişirmekte en az onun kadar kıymetlidir. Pişirilirken yüksek ısı kullanımı ziyanlı bakterilerin yok edilmesini sağlar ve bu formda bedenimize ziyanlı bakterilerin girmesi engellenir. Hakikat hamur kullanımının olumlu tesirleri hayli fazladır. Yumuşaklık, nem ve dokusu birbiri ile orantılı olur. Lezzet piştikçe artar. Yanlışsız ve orantılı hamur pişirmek unlu mamullerin lezzetine katkı sağlar. Gerçek pişirme yolu uygulanınca pişirilen unlu mamullerin raf ömrü uzamaktadır.

Hamur Pişirme Yanlışlıkları

Hamur pişirilmeden evvel çoka kaçınılmamalı. Az yahut çok karıştırmak hamurun yapısını bozar piştikten sonra istenilen yumuşaklık elde edilmez. Çok karıştırma, fazla glütene sebep olurken, Az karıştırmak ise sistemsiz hamur yapısına sebep olabilir.

Son kullanma tarihi geçmiş eserler ya da az ölçüde maya kullanımı bayat, yassı yahut ağır hamura sebebiyet verebilir. Maya kullanılan hamurlar için fermantasyon süreci epeyce değerlidir. Bekledikçe lezzet artacaktır.

Sıcaklığı ayarlamak ise hamurun süratli yahut yavaş kabarmasına sebep olabilirken birebir vakit da hamurun dokusunu ve lezzetini etkileyebilir.

Çiğ hamurdan uzak durup lezzetlerin tadını çıkarabiliriz.

Sonuç olarak, tüketiminin birçok sıhhat problemini beraberinde getirdiğini düşünsek bile tadının bizi cezbetmesine mani olmalıyız. Çiğ hamur tüketiminin ziyanlarını göz gerisi etmeyip yanlışsız pişirme formülleri ile daha lezzetli tatlara ulaşmamız mümkündür.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.