Biden’dan Ukrayna’ya kelam… Omuz vermeye devam

UKRAYNA başkanı Zelenski ile yaklaşık bir saat süren ikili görüşmesi sonrası Biden, “Rusya, Ukrayna’yı destekleme kararlılığımız bozamayacak” dedi ve Kiev’e yardımda “tereddüt etmeyeceklerini”, bundan “vazgeçmeyeceklerini” vurguladı. Biden, gelişmiş füzeler içeren 375 milyon dolarlık ek askeri hibe de açıkladı.

Biden’dan Ukrayna’ya kelam… Omuz vermeye devam
Yayınlama: 22.05.2023
7
A+
A-

HER İSTEDİĞİNİ ALDI

İşgalin başladığı Şubat 2022’den beri F-16 savaş uçakları dahil bir dizi gelişmiş silah isteyen Zelenski, Hiroşima temaslarıyla bu maksadına ulaşmış oldu. Daha evvel tıpkı tanklarda olduğu üzere “eğitim ve teslimat müddetlerinin uzunluğu” ve Rusya’nın mümkün reaksiyonunu münasebet göstererek ağır silahları göndermeye yanaşmayan Batı, savaş uçaklarına da ikna oldu.

RUSYA GÜVENCESİ

Zelenski memnuniyetini, “Ukrayna’nın gücü her geçen gün artıyor, gerekli cevabı verecek kapasiteye ulaştığımız artık ortada. Bizim savaşımızdan sonra artık hiç kimse Rusya gibisi ilhakçı maceralara yeltenmeyecektir” kelamlarıyla lisana getirdi. Dünkü açıklamasında Biden, “Zelenski’den, (F-16’ları) Rus topraklarına karşı kullanmayacağına dair kesin bir garanti aldım. Lakin Ukrayna içinde nerede Rus birlikleri varsa onlara karşı kullanabilirler” dedi.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, ele geçirmek için dokuz ay savaştığı Bahmut’u 25 Mayıs’ta Rus ordusuna bırakacağını ilan etti. Askeri uzmanlara nazaran, Ukrayna ordusu şayet Bahmut’u geri alırsa başarısızlığın faturası Wagner’le ortası açılan Rus ordusuna kesilmiş olacak.

BAHMUT İÇİN HİROŞİMA BENZETMESİ

Zelenski’nin evvel Arap Ligi akabinde G7’de verdiği bildiriler öne çıkarken, Rusya’dan gündemi değiştiren bir açıklama geldi. Donbas cephesinde 9 ay 19 gün kuşatma altına kalan Bahmut kentinin Rus paramiliter güç Wagner tarafından ele geçirildiği duyuruldu. Dün Hiroşima’da atom bombası kurbanlarını anan Zelenski, Bahmut’ta yaşanan topyekun yıkımı, Japon kentinin 1945’teki durumuna benzetti. Zelenski, “Hiroşima’nın fotoğrafları bana Bahmut’u hatırlatıyor. Canlı hiçbir şey yok. Tüm binalar yıkıldı” dedi.

MOSKOVA VE PEKİN NASIL GÖRDÜ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, G7 toplantılarının bir “propaganda gösterisine” dönüştüğünü öne sürdü. “Zirveden Rusya ve Çin zıddı nefret dolu bildiriler çıktı” denilen bakanlık açıklamasında, G7 üyeleri Moskova ve Pekin tersi anlamsız endişeleri kışkırtmakla suçlandı. Rusya’ya dair tenkitlerin kayda geçildiği ve yaptırım kararları alınan Hiroşima’daki tepenin kapanışında, buna ek olarak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin için “Çağımızın en büyük zorluğu” diye konuştu. Kanada Başbakanı Trudeau da son konuşmasında tenkitlerinde yükü Çin’den yana kullandı. Çin Dışişleri’nden buna, “Kendi ülkelerinizdeki meselelere odaklanın, öbür ülkeleri denetim altına almaya çalışmaktan vazgeçin” biçiminde reaksiyon geldi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.