Biden uyardı: ABD temerrüde düşerse tüm dünyanın başı sıkıntıya girer

ABD Lideri Joe Biden, ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda “tüm dünyanın başının sıkıntıya gireceği” ikazında bulundu. Biden, “Sorumlu bir formda gereksiz bir kriz olmadan harcamaları kısmalı ve açığı azaltmalıyız” tabirini kullandı.

Biden uyardı: ABD temerrüde düşerse tüm dünyanın başı sıkıntıya girer
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-

ABD Lideri Joe Biden, New York’ta katıldığı programda, dünya önderlerinin ABD’deki temerrüt riskini merak ettiğini aktardı. Biden, “Çünkü ABD temerrüde (borcunu ödeyememe durumu) düşersek tüm dünyanın başı kaygıya girer” dedi.

Borç limiti krizini “üretilmiş bir kriz” olarak tanımlayan Biden, ABD’nin dünyanın en güçlü iktisadı olduğunu ve faturalarını ödeyebileceğine kuşku olmadığını lisana getirdi.

Biden, “Sorumlu bir biçimde gereksiz bir kriz olmadan harcamaları kısmalı ve açığı azaltmalıyız” sözünü kullandı.

Temerrüde düşme mümkünlüğünün sonuçlarına ait ikazda bulunan Biden, bunun kredi kartları, otomobil kredileri ve konut kredileri için daha yüksek faize, toplumsal güvenlik ödemelerinde gecikmeye ve istihdam kayıplarına neden olabileceğini anlattı.

Biden, “Ekonomimiz resesyona girer ve memleketler arası prestijimiz çok derecede ziyan görür” değerlendirmesinde bulundu.

NELER YAŞANMIŞTI?

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit ıstırabı çekmesine bir aydan az mühlet kalırken, Lider Biden, borç limiti konusunu görüşmek üzere ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer ve Senato Azınlık Önderi Mitch McConnell ile dün bir ortaya gelmişti.

Biden, görüşmenin akabinde düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin verimli geçtiğini, cuma günü tekrar bir ortaya geleceklerini belirtmişti.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.