Biden, rüşvet aldığı argümanlarının sorulmasına sonlandı: Aptalca bir soru

ABD Lideri Joe Biden, lider yardımcısıyken “yasa dışı para alışverişi yaptığını” gösterdiği sav edilen FBI dokümanlarıyla ilgili bir gazetecinin sorusuna “Neden bu kadar aptalca bir soru sordun?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Biden, rüşvet aldığı argümanlarının sorulmasına sonlandı: Aptalca bir soru
Yayınlama: 16.06.2023
7
A+
A-

Biden, Beyaz Saray’da iktisat siyasetleri hakkında konuştu.

Konuşmasının sonunda bir gazeteci Biden’a, kendisinin ve oğlu Hunter Biden’ın dahil olduğu “yasa dışı para alışverişi” savıyla ilgili bir FBI dokümanında bulunduğu öne sürülen Ukraynalı bir muhbirin kendisinden neden “Büyük Adam (the Big Guy)” biçiminde bahsettiğini sordu.

Biden, gazeteciye “Neden bu kadar aptalca bir soru sordun?” karşılığını verdi.

BİDEN HAKKINDAKİ İDDİALAR

Cumhuriyetçi milletvekilleri, mayıs başında FBI ile Adalet Bakanlığına mektup göndererek, Biden’ın lider yardımcısı olduğu periyotta, siyaset kararları için “yabancı asıllı birinin de yer aldığı yasa dışı para alışverişinde” bulunduğuna ait ayrıntıları içerdiğini sav ettikleri belgeyi istemişti.

Ancak FBI, “adli soruşturmalara ziyan verebilecek ve bireylerin mahremiyeti yahut prestijini haksız yere zedeleyecek, kamuoyunda yanlış izlenimler yaratabilecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmanın kritik kıymete sahip olduğunu” belirterek, bu mevzuda bilgi paylaşmayı reddetmişti.

Temsilciler Meclisi Nezaret ve Hesap Verebilirlik Komitesi Lideri James Comer, ilgili belgeyi vermedikleri için FBI Yöneticisi Christopher Wray’in “Kongreye itaatsizlikten” sorumlu tutulmasını talep etmişti.

ABD’li Senatör Chuck Grassley, bu hafta başında Biden’ın lider yardımcısıyken “bir rüşvet planına karıştığını” gösteren ses kayıtları olduğunu öne sürmüştü.

Kayıtların yabancı asıllı kişinin sıkıntı durumda kalması ihtimaline karşı bir tıp “sigorta poliçesi” olarak tutulduğunu aktaran Grassley, bu kişinin Hunter Biden’la yaptığı 15, o periyot lider yardımcısı olan Joe Biden ile yaptığı iki konuşmanın kaydına sahip olduğunu argüman etmişti.

Biden, hakkındaki argümanları “saçma” biçiminde nitelemişti. Beyaz Saray yetkilileri, Cumhuriyetçilerin argümanlarının temelsiz olduğunu ve bunun “siyasi bir gösteri” olduğunu savunuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.