Bedelsiz doğalgaz kullanımı için Başkentgaz’dan açıklama geldi

Karadeniz gazının karaya çıkartılmasını kutlamak için bir ay tamamen bir yıl da mutfaklardaki doğalgaz ücretsiz yapıldı.

Bedelsiz doğalgaz kullanımı için Başkentgaz’dan açıklama geldi
Yayınlama: 02.05.2023
31
A+
A-
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 1 Mayıs’ta yayınlanan dağıtım şirketlerinden doğalgaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden 1 ay boyunca ücret alınmaması ile 25 metreküpe denk gelen bedelin 1 yıl boyunca ücretsiz olmasına ilişkin karar alındı.

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ (Başkentgaz), bedelsiz doğalgaz kullanımında faturalı sayaçların bulunduğu abone grubunda, 24 Nisan-31 Mayıs arasındaki ilk sayaç okuma işlemi sonucunda tahakkuk edecek geçmiş dönem tüketim faturasının tamamının sıfırlanacağını ve bu fatura için herhangi bir bedel ödenmeyeceğini bildirdi.

24 Nisan’dan önceki günlerde yapılan sayaç okumaları sonucunda faturası düzenlenen aboneler uygulamadan, mayıstaki okuma döneminde yararlanacak.

Ödenen tutar, PTT aracılığı ile iade edilecek

24 Nisan’da yapılan sayaç okuma işlemi sonucunda düzenlenen faturalar ise iptal edildi. Bu faturaları son ödeme gününden önce ödemiş bulunan abonelere ödedikleri tutar, PTT aracılığı ile iade edildi.

Ön ödemeli sayaçlar da uygulamadan yararlanacak

Açıklamaya göre, ön ödemeli sayaç grubunda bulunan Başkentgaz aboneleri de faturalı sayaç aboneleri gibi uygulamadan yararlanacak.

Bu kapsamda, konut, merkezi konut (kazan), ibadethane ve cemevi sayaçlarında yapılacak ilk okumadaki endeksten, önceki okumada alınan endeks çıkartılarak, dönem tüketimi belirlenecek ve dönemsel tüketim miktarı kadar doğalgaz ilk gaz alımında abonelerin kartlarına ücretsiz olarak yüklenecek.

Bir yıl boyunca 25 metreküp doğalgaz ücretsiz

Öte yandan, bedelsiz ilk faturadan sonraki okuma döneminden başlayarak 1 Mayıs 2024’e kadarki aylık tüketimler için tahakkuk edecek faturaların 25 metreküp kısmı için bedel alınmayacak.

25 metreküplük bedelsiz kısım, faturalı sayaçlar için okuma sonucunda düzenlenecek faturadan düşülerek, ön ödemeli sayaçlar için ise okuma sonucunda tespit edilen tüketim miktarının 25 metreküp kadarlık kısmı için karta gaz yüklenmesi şeklinde uygulanacak.

25 metreküpün altındaki tüketimin devretmesi

Uygulama, ilgili aydaki 25 metreküpe kadar tüketim miktarları için geçerli olacak, bu miktarın altındaki tüketim miktarları bir sonraki aya devretmeyecek.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğalgaz müjdeleri Resmi Gazete’de yayınlandı Haberin Detayları
Ücretsiz doğalgaz faturaları evlere ulaşmaya başladı: Bu faturanız Devlet tarafından karşılanmıştır Haberin Detayları
Karadeniz gazıyla sağlanacak doğalgaz desteğinin maliyeti 37 milyar lira Haberin Detayları

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.