Bayburt’ta küçükbaş hayvanlar temizlenerek ilaçlandı

Bayburt’ta ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Parazit Mücadelesi’ kapsamında 3 bine yakın koyun taşınabilir koyun yıkama makinelerinde yıkanıp, temizlenerek ilaçlandı. Vilayet ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, hayvanların hasta olmaması için küçükbaş hayvanları yıkama ve ilaçlama gayretini hızlandırdı. Taşınabilir koyun yıkama banyoları vatandaşların hizmetine sunuldu. Hayvan refahının sağlandığı, vatandaşların işgücünün yarıya indiği ve vakitten tasarruf edildiği belirtildi.

Bayburt’ta küçükbaş hayvanlar temizlenerek ilaçlandı
Yayınlama: 16.06.2023
10
A+
A-

Bayburt’ta küçükbaş hayvanlar temizlenerek ilaçlandı

BAYBURT – Bayburt’ta ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Parazit Mücadelesi’ çalışmaları çerçevesinde 3 bine yakın koyun, taşınabilir koyun yıkama makinelerinde yıkanıp, temizlenerek ilaçlandı.

Bayburt’ta, Vilayet ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, hayvanların hasta olmaması için küçükbaş hayvanları yıkama ve ilaçlama çabasını hızlandırdı.

Hayvan sahiplerinin talepleri doğrultusunda taşınabilir koyun yıkama banyolarını vatandaşların hizmetine sunduklarını bildiren Aydıntepe İlçe ve Orman Tarım Müdürü Veteriner Tabip İbrahim Köksal, bu çalışmayla hayvan refahının sağlandığını, vatandaşların işgücünün yarıya indiğini ve vakitten tasarruf edildiğini söyledi.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak vatandaşların gereksinimlerini her vakit karşıladıklarını ve iç-dış parazit uğraşlarını süratli bir halde sürdürdüklerini aktaran Köksal, “İlimizin yetiştiricilere sunduğu bu makine, hayvan refahını ve insan gücünü olabildiğince domine etmektedir. İmkanımız olduğu kadar vatandaşlarımızın bu talebini karşılıyoruz, birebir aktifliğine de katılıyoruz. İç-dış parazit uğraşı bilindiği üzere hayvanlar kış ortamına girilmeden yapılıyor. Bu noktada da yetiştiricilerimize bilgiler vererek katkımızı sunuyoruz” tabirlerini kullandı.

“Katkılarımız devam edecek, hayatı kolaylaştırıyoruz”

Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yakın vilayetlerden gelen talepler doğrultusunda taşınabilir koyun yıkama banyolarını yetiştiricilerin kullanımına sunduklarını belirten Köksal, “Yakın illerimizle iç içe olduğumuz için bazen vilayet dışından talepler gelebiliyor, onların da emeğine katkımızı sunuyoruz. Bu doğrultuda katkılarımız tüm süratiyle devam edecek, hasılı hayatı kolaylaştırıyoruz.” halinde konuştu.

“Daha evvelce hayvanlarımızı 2-3 günde ilaçlarken bu projeyle 3 bine yakın hayvanı 4-5 saatte yıkayıp, ilaçladık”

Trabzon yetiştiricilerinden olan Fatih Küçük ise hayvan iç ve dış parazitlerinin önlenmesi maksadıyla yapılan projenin yetiştirici olarak kendilerine büyük katkılarının olduğunu belirterek, “Daha evvelden bu taşınabilir yıkama makinelerinin olmadığı vakitlerde hayvanların yıkanması, iç ve dış parazit ilaçlarının yapılması 2-3 gün sürüyordu. Bu projeyle birlikte bugün 3 bine yakın hayvanımız yaklaşık 4-5 saat üzere bir müddette yıkandı ve ilaçlandı. Velhasıl günlerce sürecek işimizi 4-5 saatte bitirmiş olduk” kelamlarını kullandı.

Yetiştirici Küçük, Bayburt Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğüne sunulan hizmetten ötürü teşekkürlerini iletti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.