Bayan Çiftçilerin Organik Bezelye Hasadı Şenlikle Kutlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Fikir Sizden, Takviye Bizden’ projesi kapsamında yüzde 75 hibeli dayanak verilen İzmit Dağköy’de bayan çiftçilerin organik olarak yetiştirdiği araka bezelyenin birinci hasadı şenlikle yapıldı. Aktiflikte bezelye ayıklama müsabakası düzenlendi ve toplanan bezelyelerden yapılan yemek davetlilere ikram edildi. Proje ile kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir, refah seviyesinin uygunlaştırılması ve ziraî eserlerin daha yeterli kıymetlendirilmesi amaçlanıyor.

Bayan Çiftçilerin Organik Bezelye Hasadı Şenlikle Kutlandı
Yayınlama: 16.06.2023
6
A+
A-

İzmit Dağköy’de bayan çiftçilerin organik olarak yetiştirdiği ve yüzde 75 hibeli takviye verilen bezelye tipi arakanın birinci hasadı şenlikle yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir, refah seviyesinin güzelleştirilmesi ve ziraî eserlerin daha âlâ kıymetlendirilmesi gayesiyle bayan ve genç çiftçilere yönelik, “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesini hayata geçirdi. Proje doğrultusunda yüzde 75 hibeli ziraî takviye verilen İzmit Dağköy’de bayan çiftçilerin organik olarak yetiştirdiği bezelye çeşidi arakanın birinci hasadı yapıldı. Şenlik havasındaki etkinliklerde bezelye ayıklama yarışı düzenlendi, toplanan bezelyelerden yapılan yemek, davetlilere ikram edildi.

Şenlik havasında geçen progama katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, “Başkan Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde ziraî kalkınmaya ve çiftçilerin gelir seviyesinin artırılmasına yönelik çok sayıda destekleme projesini hayata geçirdik. Büyükşehir olarak, kırsal kesimde, bilhassa bayanların bir ortaya geldiği kooperatif ve birliklere proje karşılığında yüzde 75 hibe takviyesi verdik. Öteki projelerden farkı olarak, yüzde 25’i çiftçilerimizin ürettiği eserlerden alıyoruz. Bu eserleri de Büyükşehir’den daima yardım alan gereksinim sahibi ailelere veriyoruz. Ödeme konusunda çiftçilerimizi zorlamıyoruz, geniş bir takvime yayıyoruz. Kocaeli’nin yalnızca sanayi kenti değil, tarım kenti olmasını da düşündük. Verdiğimiz dayanaklarla atıl tarlalar sürülmeye, ekilmeye başlandı. Son dört yılda seracılıkta üretim iki kat arttı. Topraksız seracılık konusunda dünyadaki son teknoloji ve sistemleri Kocaeli’de yerlileştirerek Darıca’da uygulamaya başladık. Topraksız sera üretimi yapmak isteyenlere önümüzdeki günlerde hibe dayanaklarımız olacak” diye konuştu.

Çocuklar, kurulan oyun alanların doyasıya eğlenirken, organik olarak yetiştirilen araka başta olmak üzere çok sayıda zerzevatın stantlarda satışı gerçekleştirildi. Düzenlenen bezelye ayıklama müsabakasında dereceye girenlere çeşitli mükafatlar verildi. Aktiflikte ayrıyeten, öğrenciler için çeşitli tanıtıcı stantlar, atölyeler, cümbüş ve oyun alanları kuruldu. – KOCAELİ

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.