Başkan Erdoğan Kızılelma’nın önünde! Büyük beğeni topladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Baykar’ın öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın önünde çekilen fotoğrafını paylaştı.

Başkan Erdoğan Kızılelma’nın önünde! Büyük beğeni topladı
Yayınlama: 26.03.2023
7
A+
A-

Düşman ve rakip devletlerin milli güvenliğe oluşturduğu tehditlerin artmasıyla Türkiye son yıllarda büyük bir hız verdiği teknoloji üretimine yeni bir soluk getirdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, sağlıktan uzay çalışmalarına, insansız hava araçlarından (İHA-SİHA) elektrikli ve sürücüsüz yerli otomobile kadar birçok alanda dünyada kabul görmüş teknolojiler üretimi .

Ülkemiz, son dönemde özellikle savunma sanayisindeki yerli teknolojiler ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Bu kapsamda Erdoğan, Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’ni ziyaret etti. Erdoğan’a ziyarette, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar (sol 2) eşlik etti.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN KIZILELMA PAYLAŞIMI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Başkan Erdoğan, Twitter’daki hesabından Bayraktar Kızılelma ile fotoğrafını paylaştı. Erdoğan’ın Türk bayrağı görseliyle yayınladığı tweet’i binlerce beğeni paylaşım ve yorum aldı.

DOSTA GÜVEN DÜŞMANA GÖZDAĞI

Baykar’ın öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, geçtiğimiz aralık ayında ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Bayraktar Kızılelma’nın 18 dakika süren ilk uçuşu, Türk havacılık tarihinde yeni bir dönemin perdesini açmış oldu.

Bayraktar Kızılelma, özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olarak görülüyor. TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek.

Bayraktar TB2 SİHA da başta terör örgütü PKK ile mücadele başta olmak üzere Azerbaycan’ın Karabağ operasyonu, Libya iç savaşı ve Ukrayna-Rusya savaşında sahadaki dengeleri kullanıcıları lehine değiştirmeyi başararak adını bütün dünyada duyurdu.

Ayrıca yeni insansız hava araçları sahaya çıkmak için gün sayıyor. Baykar, Bayraktar TB3 ile Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin (MİUS) TCG Anadolu’da birlikte görev yapacağını duyurdu. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün dünyada ilk defa kısa pist bir gemiden konvansiyonel bir şekilde inip kalkan insansız hava aracı olarak çok büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacağını belirtiyor. 2021 yılında TSK envanterine dahil olarak Türkiye’nin İHA liginde dünyadaki ilk 3 ülke arasına girmesini sağlayan Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) da kendisine ait milli havacılık irtifa rekorunu kırarak adını tarihe yazdırdı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.