Başakşehir’de 13 katlı apartmandan bakır kablo çalındı

Başakşehir Onurkent Sitesi’nde bulunan 13 katlı apartmana giren 3 hırsız, dairelere güç akımı sağlayan yaklaşık 160 metre uzunluğundaki topraklama kablolarını çaldı. Apartman idaresi polise şikayette bulunurken, hırsızlar bir defa daha gelerek kabloların geri kalanını çalmak istedi. Apartman vazifelisi ve vatandaşların müdahalesiyle olayın önüne geçildi.

Başakşehir’de 13 katlı apartmandan bakır kablo çalındı
Yayınlama: 21.05.2023
6
A+
A-

Başakşehir’de 3 kişi, bir sitedeki 13 katlı apartmana girerek dairelere güç akımı sağlayan 160 metre uzunluğundaki bakır topraklama kablolarını çaldı. Olay anı güvenlik kameralarına yansıdı.

Olay, geçtiğimiz hafta Başakşehir Onurkent Sitesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye nazaran, bir apartmana giren hırsızlardan 1’i dışarıda gözcülük yaparken, başka 2 hırsız katlarda bulunan şaft kapaklarını açarak, dairelere güç akımını sağlayan yaklaşık 160 metre uzunluğundaki topraklama kablolarını keserek yanlarında getirdikleri çantaya koyup olay yerinden kaçtı. Bir mühlet sonra durumu fark eden apartman idaresi polise şikayette bulunurken, kalan kabloları çalmak için sonraki gün yine gelen pişkin hırsızlar apartmanda yaşayan bir vatandaşın dikkati ve bina görevlisinin müdahalesi üzerine olay yerinden kaçtılar.

16 yıldır apartmanda yöneticilik yapan Duran Bozkurt, “İlk kere böylesine değerli ve önemli gördüğümüz bir hırsızlık olayı ile karşı karşıya kaldık. Görmüş olduğunuz şaft baca kapaklarımızdan 4 tane var ve burası 13 katlı bir bina. Toplam 15 katta yaklaşık olarak 200 metreye yakın kablolamamız var. Bunun içerisindeki topraklama çizgisini hırsızlar gelip kestiler. Bundan ötürü beşerler konutlarında elektrikleri ile ilgili sorun ve çarpma riski ile karşı karşıyalar. Elektronik aygıtların bozulduğu ile ilgili haberler aldık. Bunun üzerine müdahale etmek için denetim ettiğimizde iki tane şaft baca kapağımızdan üste giden kabloların topraklama çizgilerinin kesildiğini öğrendik. Sonrasında polise gidip bununla ilgili tabir verdik ve şikayette bulunduk. Kamera kayıtlarımızı incelediğimizde elde ettiğimiz manzaraları ve görüntüyü da paylaştık. Sonraki gün tekrar geldiğimizde akşam tekrar saat 21.20 sıralarında insanların ağır olarak meskenlerinde bulunduğu saatte bile her şeyi göze alarak 3 kişi tekrar gelip, kalan iki tane şaft kapağının içindeki kabloları kesip elini kolunu sallayarak gittiler. Burada biz apartmanda yaklaşık 250 kişi yaşıyoruz, çok mağdur olduk. Bununla ilgili tedbir alabilmek için tespitte bulunduk, çabucak tekrar topraklama çizgisini yapmak istedik ve 37 bin TL ziyanımız oldu. Galvenizden yine yaptırmak zorunda kaldık bugün prestijiyle. Zira insanların hayati tehlikesi var, çarpılma riski var. Elektronik aygıtlar bozulduğunda çok para. Bunun için önlem hedefli bunu yaptırdık ve hırsızları bütün komşularımız ile sanal ve toplumsal ortamlardan paylaşarak onları da uyarmaya çalıştık” tabirlerini kullandı.

Apartman vazifelisi Bilal Cuğ ise, “Bu apartmanda 16 yıldır vazife yapıyorum, birinci kez bu türlü bir hırsızlık olayı ile karşılaştık bir gün orta ile. Akşam saat 21.00-22.00 ortası bina sakinlerinden biri beni aradı, kapıda uygunsuz bireyler var diye. Sonra ben kapıya çıktığımda baktım 3 kişi geldiler, binada olmayan bir kişinin ismini söylediler. Ben de o denli bir kişinin oturmadığını söyledim. Ondan sonra bana hakaretler yağdırarak ve hengame ederek dışarıya çıkıp kaçtılar” tabirlerini kullandı.

İlginç hırsızlık güvenlik kameralarına da saniye saniye yansıdı. İmgelerde 3 hırsızın birinci gün girdikleri apartmandan çaldıkları kabloları yanlarında getirdikleri çantaya koyarak uzaklaştıkları, sonraki gün kalan kabloları çalmak için geldikleri, ikinci teşebbüslerinde ise apartman görevlisinin dikkati sayesinde başarılı olamayarak kaçtıkları görülüyor. – İSTANBUL

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.