Bakan Soylu’dan ‘Sinan Oğan’ açıklaması!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayın programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Bakan Soylu, Sinan Oğan’ın ikinci tıp için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takviye kararını da yorumladı.

Bakan Soylu’dan ‘Sinan Oğan’ açıklaması!
Yayınlama: 23.05.2023
8
A+
A-

Sinan Oğan’ın cumhurbaşkanlığının ikinci cins seçimlerinde Erdoğan’ı destekleme kararını pahalandıran Bakan Soylu, “Sinan Oğan birinci tıpta da ulusal bir çizgi oluşturmaya çalıştı. Muharrem İnce’nin de adaylıktan çekilmesi ile bir kısım oyda buraya aktı. Aslında ÂLÂ Parti’deydi bu oylar. Bilhassa milliyetçi seçmenin AK Parti ve MHP yanında konsolide olmasında jeopolitikte değerlidir. “ sözlerini kullandı.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları şu halde;

Roman arkadaşlarımla büyüdüm. Babamdan kalma bir Roman dostluğumuz da vardı. Buradan daima dostlarımız kaldı bugün. Çok değerli yakınlarım, hala öyledir.

Ben siyasete şöyle bakarım. Bir kampanya psikolojisi vardır. Kampanya tesiri içerisine girer, fark edemez. Ben birinci kampanyamda 15 yaşımdaydım. Kampanyada şöyle bir şey vardır. Birinci çizgi birinci elden muhatap olduklarınız. İkinci hatta sizi izleyenler, üçüncü hatta ise sizi eleştirenler, nefret edenler vardır. Biz kampanyaya başladığımızda bizim birinci halkamız zayıftı. Kampanyaya başladığımızda çoşkulu olmaya başladı. Kampanyanın akabinde yüzde 90’lık konsolidasyon yakaladık. Bu konsolidasyon saha da hala devam ediyor. Karşı taraftaki konsolidasyona birinci tipten sonra düştü.

“PKK AİLE YAPISINI BOZMAK İSTEDİ”

PKK, LGBT, bugün bir baba geldi yanıma biz bunlardan çok korkuyoruz dedi. Hiç tasa etmeyin merak etmeyin Türkiye’de LGBT olmayacak dedim. Macaristan seçimlerinde Macaristan Başbakanı seçime gittiğinde şöyle bir durum oldu. Soros seçimlerde aktif olmak istedi. Orban Soros’u kovdu. AB Orban’a şöyle bir şey dedi. “Sen LGBT’yi oylamalısın” dedi. Macaristan’da LGBT zıddı kampanya yürüttü ve oyladı. ABD’nin burada bu kampanyanın aksi için para verdiğini öğrenildi. Amerika bizim üzere ülkelerdeki LGBT derneklerine paralar veriliyor, fonluyor.

ABD’nin iki temel şeyi vardır bizim coğrafyamız üzerinde, biri budur LGBT. Biri de Çin’e karşı Uygur Türkleri siyaseti vardır. Çin ve Türkiye’yi etkileyerek Doğu Türkistanlı kardeşlerime yapacağımız bir atılım olarak kullanmaya çalıştı. Suriye’de DEAŞ’lılar Suriye’den ayrıldıktan sonra ABD bunları Doğu Türkistan ile Afganistan ortasındaki bir vadiye yerleştirdi. Benim genel kanaatim şudur. ABD LGBT’yi Türkiye’nin aile yapısına karşı ortaya koyduğu bir siyasettir. PKK bir şey yapmak istedi. Aile yapısını bozmak istedi. Doğudaki bayan özgürlüğü ve kişiselliği üzerinden kendilerine ortak bir nokta bul. DEAŞ’ta Müslümanlığa karşı kurulmuş bir örgüttü, Müslümanlığı makûs göstermek istemişti. FETÖ’de Müslümanlığı Hristiyanlığa yaklaştırmak istemiştir.

“İNCE’NİN OYLARI DA OĞAN’A AKTI”

Sinan Oğan birinci cinste da ulusal bir çizgi oluşturmaya çalıştı. Elbette bize karşı tenkitleri olacak zira kendisi bir aday. Muharrem İnce’nin de adaylıktan çekilmesi ile bir kısım oyda buraya aktı. Bunlar protest milliyetçi oylar. Benim kanaatim o. Aslında YETERLİ Parti’deydi bu oylar. Lütfü Türkkan şehit ailesine küfrettiği an GÜZEL Parti’nin oyu 13,5 bandondan 10.2 bandına düştü. Bu ufak bir düşüş değildir. Burada bilhassa milliyetçi seçmenin AK Parti ve MHP yanında konsolide olmasında jeopolitikte değerlidir.

SİNAN OĞAN’IN OYU NEREYE MASRAF?

Sinan Oğan bugün tutumunu ortaya koydu. Millet İttifakı HDP ile çok sıkı alakalar içine girdi. Seçmen bunu görüyor. Kendileri 13 civarında bir oy bekliyordu. Bunu da CHP’nin kendilerine sağladıkları meşrutiyetle kullanmak istediler. Fakat o bölgede Kürt seçmende korktu PKK’dan. Doğu ve Güney Doğu yaşanan olaylardan sonra diğer bir aksa gitti. Türkiye geçmiş periyottaki terörle çabasında de farklı bir adım attı. Evvelden TSK teröristi bu bölgede döverdi geri çekilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile öteki bir şey yapmaya daha başladık. Teröristi etkisiz hale getirmenin yanında yol yaptı, hastane yaptı, hekim, öğretmen sayısı arttı. Doğu ve Güney Doğu yükseliyor. Doğu’daki aşiretlerin birden fazla PKK’yı yargılamayı başladı birinci sefer. Doğudaki büyük aşiretleri birinci sefer PKK’ya karşı sert bir tenkit yaptı. 

“HDP’NİN OYLARI O BÖLGEDE DÜŞTÜ”

Amerika ile düzgün geçinmek isteyenler HDP seviciliği yapar. Bugün hepimiz görüyoruz ki onların dedikleri tutmadı. Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti aksiliğini ikisini birbirinden ayırmak lazım. HDP’nin oyları o bölgede düştü. Bir trend var, o trend eksiliyor. FETÖ’nün ağzında daima bir sakız vardı bu en son el sıkışacağını son şahıslar dedi Ahmet Türk için. Bundan sonra gelen kuşakla el sıkışamayacaksınız dedi. Türkiye siyasetinin attığı en büyük adım HÜDA Par adımıdır. Bu adımın neden atıldığını gelecek yıllar içinde anlayacaksınız. Hüda par adımı çok stratejik bir adımdır. Hüda par ile CHP de anlaşmak istedi, HDP de anlaşmak istedi. Türkiye burada çok kıymetli stratejik bir adım atmıştır ve bunun tesirleri 10 yıl içerisinde görülecektir. 

“KAYYUM HİZMETİ YAPIYOR, ÇALMIYOR”

HDP’nin iki küme seçmeni vardır, biri ideolojik bakan seçmendir, biri de nefret eden seçmendir. İdeolojik seçmen İzmir’deki AK Parti aykırısı seçmen üzeredir. Doğu ve Güney Doğu’ya giden herkes şeyi duyar biz ‘HDP’ye oyumuzu vereceğiz lakin siz Kayyum atayın’ der. Burada toplumsal bir memnuniyet var. Kayyum hizmeti yapıyor, çalmıyor. Kanun diyor ki; sen bunun tamamına kayyum cet. Ben hukukun gereğini yapıyorum. Belediye Meclisi Seçim yapsa diğer bir PKK’lı gelecek. ‘Kanun lakin sen bunu misyondan alabilirsin, yerine de kayyum atayabilirsin’ diyor. Bu yetkiyi de bana vermiş kanun, İçişleri Bakanına. Kanun ayrıyeten şunu da diyor ‘içlerinden bir kişiyi de atayabilirsin.’ Terör cürmüyle aldığınız vakit yerine birini de seçemezsiniz. 

(Kalkışma istihbaratı geldi mi?) Lavion’dan geldi. MLKP, kısmen DHKP-C’den bir kalkışma istikametinde istihbarat alındı.

“TÜRKİYE’DE 3 MİLYON 381 BİN 429 SÜREKSİZ MUHAFAZADA SURİYELİ VAR”

Rakam problemi önemli bir iştir. 2011’de iç savaş çıkmadan evvel 22 22 buçuk milyon kadardı. Milletlerarası kabul görmüş sayılar var. 6.7milyon kişi ülkeyi terk etti 500 bin kişi öldü 6.2 milyon kişi de bundukları yerde yer değiştirdi. Şu anda Suriye’de 16 buçuk 17 milyon nüfus var. Bizim sonumuzda toplam 6 milyon nüfus var. Bu bölgede 3 başka etnite var. Bir bizim kısmen tesirli olduğumuz bölgeler PKK’nın tesirli olduğu bölgeler üçüncü de rejimin tesirli olduğu bölgeler. Burada 6 milyon var. Rejimin denetiminde olan bölgelerde 10 milyon kişi var yaklaşık olarak. Dünya bu sayılar üzerinden kıymetlendirir. Mısır’da Ürdün’de Lübnan da ve Almanya’da kabul görmüş mülteciler var. Yunanistan rotasına giden her göçmenden bizim haberimiz vardır. 1 milyon 200 bin adaya Yunanistan’a geçen göçmen sayısı var. Bizim tespit ettiğimiz karadan 500 bin kişi geçmiş. Buradan toplam 1 milyon 700 bin kişi geçmiş. Bunların içinde Suriyeli de var Afgan da var, Pakistanlı da var. Türkiye’de 3 381 429 süreksiz muhafazada Suriyeli var. 1 milyon 308 bin 514 kişi ikametle olan bütün yabancılar. 320. 720 kişi memleketler arası korunma kapsamında tutulan sayı. Biz onun için doğumuzdan mülteci alırız. Biz batımızdan yalnızca mülteci alırız. CHP bu kuralın kaldıracaklarını söyledi. Doğu’dan da mülteci alacaklarını söylediler. Milletlerarası muhafaza kapsamında ömür uzunluğu kalma hakkı yok öbür bir ülkeye de gönderilebilir deport da edilebilir. Ülkesini Suriye’de terk eden 6.2 milyondur. Zelzelede ölen Suriyelilerin hepsi kayıp altında. 7 bin 500 kişi.

Avrupa göç almaya başladıktan sonra Türkiye’nin kapısını çaldı. Ahmet Davutoğlu burada AB’nin gözüne gireyim diye burada çabucak bir karar verdi. Ben 7 yıldır devletin içerisindeyim. Hollanda Kamu Güvenliği bakanı bir gün bana geldi. ‘Sayın bakan Avrupa ülkelerin düzeyine geldiniz’ dedi. Ne yaparsanız yapın siz ne derseniz deyin, bunlar kabul edecekler yaklaşımıyla bana geldi. Bizim o bakanlarla kendi bakanlarımız kadar diyaloğumuz var. Talibanla bile birebir bağımız olmamasına karşın en direkt ilgimiz var göçmenleri deport etmek için.

“3 YIL ÜST ÜSTE 1 TON 2 TON EROİN YAKALADIK”

Sınırda kurduğumuz sınır sayesinde 2016’dan bu yana 2 milyon 836 bin 775 kişi engellendi. Bizim hudutlarda yalnızca güvenlik duvarımız yok. Optik kuleler var. 25 kilometre aydınlatama, kamera ve termal kamera sistemleri var. Biz şu anda ek güvenlik duvarı inşa ediyoruz. Buralarda tarihi işler yapıldı. Düz yerlerde bunu yaparsınız. Van Çaldıran’da yapmak daha zordu. En soğuk yeridir. Arazi dağlıktır.Van Gölü’nü Kıyı Güvenliğe vererek oradan kaçak göçleri de durdurduk. Burada toplam hudutlar bu yılın sonuna kadar biter. DSİ ile Hezil çayının üstüne setler yaparak buradan süreksiz de engelliyoruz. Biz ne kadar yakalamak için uğraş versek de onlarda geçmek için uğraş veriyor. İran sonu birebir vakitte bir uyuşturucu sınırıdır. ABD Afganistan’dan çıktığında afyon tarlası 300 bindi. Dünyada uyuşturucuyu CIA yönetir. Biz İran eroin çizgisini kestik. 3 yıl üst üste 1 ton 2 ton eroin yakaladık. Evvelden yüzde 25 uyuşturucu kaçağı burada yakalanırdı yüzde 75’i batı da artık batı da yüzde 25’ini sonda yüzde 75’ni yakalıyoruz. PKK’nın yeni Karargâhı İran’dadır. Bu duvar hem de teröre karşıdır da. Tendürek dağı hudut sınırının değerli bir kısmını görür. Artık buraya elektronik sistemler kurduk, artık de ağrı dağına kuracağız.

GÖÇMENLER NE VAKİT DÖNECEK?

Göçmenlere yönelik birçok aksiyonu gerçekleştiriyoruz. Suriyelilerde bir kabahat oranı artmıyor. Suriyeliler bizim iklimin insanı Suriyeliler otokontrolü olan beşerler. İstanbul Suriyeli yerleşime kapalı. Kimi ilçelerde kapattık. Buralarda bu sayı aşikâr bir oranı geçtiğinde gettolar oluşabilir. 553 bin kişi bugüne kadar geri döndü. Yüzde 80′ i terörden arındırılmış yerlere döndü. Bir kısmı barınamadı tekrar geri geldi. Onları orada barındırmak istemiyorlar ve göçe zorluyorlar. Biz devlet siyaseti olarak Türkmenlerin buraya gelip vatandaş olmasını istemiyorduk. Orada Türkmen varlığı kalsın diye. Bu işler ortaya çıkınca onları da aldık. Orada 6 milyon vatandaşı tutuyoruz biz TSK’nın terörden arındırdığı bölgede Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki ben orada asker barındırmayacağız. Bir buradan asker çıkarsa 6 milyon göçmen gelir. ABD’nin yapmak istediği de bu orada bir terör devleti kurmak. Türkiye buna istek gösterir mi?

“DEAŞ’I SÜPÜRDÜĞÜMÜZ BÖLGEDEN 240 BİN KONUT YAPILIYOR”

Katar buyruğu ile Sayın Cumhurbaşkanımız bir ortaya geldi. Katar buyruğu Suriyeliler konusunda dayanak olmak istedi. Biz Biriket meskenleri yapmaya başladık. Bunu devlet yapmadı, bağışlarla yapıldı. Biz ne yaptık biz oradaki sistemin içerisinde onlara yer gösterdik. 650 bin civarında burada, 150 200 bin kendi kendine yaptılar bu konutlardan. Biriket meskeni biz kendimiz bulduk. 1 buçuk milyon insan barınıyor buralarda. Bizim DEAŞ’ı süpürdüğümüz bölgeden 240 bin konut yapılıyor. Bunu Katar yapıyor. Şu anda çarşamba günü üretimine başlanacak. Konutların kalan masrafları ise dünyadan bağışçı bulacağını söyledi Katar. Katar’ın bu meskenler için koyduğu kaide ise bu meskenlere Türkiye’de kalan Suriyelilere verilmesi oldu. ‘Biz Suriyelilere soruyoruz masraf misiniz?’ diye yüzde 70’i yap diyor gideyim. Konutlar 2 buçuk yıl içerisinde bitirilecek. Katar bu meskenlerden para almayacak, burada ’10 yıl kalabilirsin ben daha sonra bu meskenleri sana sahiplendireceğim.’ diyecek. Siz bu türlü bir imkan hazırlarsanız dönecekler olağan, siz onlara konut veriyorsunuz iş veriyorsunuz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.