Bakan Özer: Okul öncesi eğitim ücretsiz olacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimde önümüzdeki yıldan itibaren ücret alınmayacağını duyurdu. Bakan Özer, ayrıca ücretsiz yemek kapasitesini 5 milyondan 7 buçuk milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Özer: Okul öncesi eğitim ücretsiz olacak
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-

Ordu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen ‘Okul Öncesi Eğitimi Değerlendirme Toplantısı’na katılan Bakan Özer şunları söyledi: “2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Okul öncesi eğitimle ilgili valilik tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler vardır. Yarım gün 50 veya 100 lira. Tam gün eğitim veren kreşlerde ise 400 lira, 500 lira gibi. Millî Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine dayalı olarak bu ücretler tahakkuk ediliyordu. 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Türkiye’nin hiçbir noktasında; ister tam gün isterse yarım gün eğitim yapsın, hiçbir ad altında okul öncesi eğitimden kesinlikle ücret alınmayacak.”

ASIL HEDEF TÜM ÖĞRENCİLERE YEMEK
Türkiye’nin eğitimde kat ettiği yolun altını da çizen Bakan Özer, okullarda verilen ücretsiz yemek uygulamasıyla ilgili hedeflerini de şöyle açıkladı: “6 Ağustos 2021 tarihinde, 1 buçuk milyon öğrenciye ücretsiz yemek veriliyordu. Kapsamı artırarak ‘okul öncesine devam eden tüm öğrencilere ücretsiz yemek verelim. Taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerimiz ücretsiz yemek yerken, o öğrencilerin gitmiş olduğu okullardaki diğer öğrenciler de ücretsiz yemek yesin’ dedim. Sonra dedik ki ‘pansiyonlu okullardaki pansiyonda kalan öğrencilerimiz ücretsiz yemek yerken, pansiyonda kalmayan, o okula devam eden diğer öğrencilerimiz de ücretsiz yemek yesin’ ve 6 ay gibi kısa sürede o bir buçuk milyon olan ücretsiz yemeği 5 milyona çıkarttık. 2023 yılının sonuna kadar bunu inşallah 7 buçuk milyona çıkartacağız ve nihai hedefimiz tüm öğrencilerimize sistematiği kurarak ücretsiz yemek verebilmek.”

525 MİLYAR LİRALIK DESTEK
Diğer yandan ailesi maddi sıkıntıda olan öğrencilere burslar verildiğini belirten Özer, çocukların eğitime erişebilmesi için Türkiye’de tüm imkânların seferber edildiğini ve bu sosyal politikaların bugün itibariyle maliyetinin 525 milyar TL olduğunu söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.