Bakan Murat Kurum, Sultanbeyli’de ziyaretlerde bulundu Açıklaması

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” projesi kapsamında halihazırda donatı alanlarında ikamet eden vatandaşların kampanya koşullarından yararlandırılarak rezerv konutlara yerleştirileceğini söyledi.

Bakan Murat Kurum, Sultanbeyli’de ziyaretlerde bulundu Açıklaması
Yayınlama: 03.05.2023
8
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” projesi kapsamında halihazırda donatı alanlarında ikamet eden vatandaşların kampanya koşullarından yararlandırılarak rezerv konutlara yerleştirileceğini söyledi.

AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Kurum, Sultanbeyli Belediyesinin hayata geçirdiği ve içerisinde kütüphane, e-spor merkezi, girişimcilik ofisi, genç kafe, Youtube stüdyosu üzere alanların yer aldığı “Genç Adres”in açılış merasimine katıldı.

Merhum Neşet Ertaş’ın “Aşk ile çalışan yorulmaz.” dizelerini hatırlatan Kurum, “Tüm grubumuzla, tüm takımlarımızla bu çabayı veriyoruz. İstanbul’umuzun emin olun 39 ilçesinde varız, 963 mahallesinde, 7 doruğunda bizim bir eserimizi görürsünüz, bir hizmetimizi görürsünüz. Her sokağında gençlerimiz için, vatandaşlarımız için yapmış olduğumuz hizmetleri görürsünüz. Buna Sultanbeyli şahittir, İstanbul şahittir, buradaki kardeşlerim şahittir.” dedi.

Kurum, İstanbul’da 450 bin bağımsız kısmın “Kentsel Dönüşümde Yarısı bizden” kampanyasına başvurduğu bilgisini paylaşarak, “Şimdiden bu müracaat sayısı bile milletin devletine inancıdır, inancıdır, milletiyle devletinin yol yürümesidir. Önderimize olan inançtır, inançtır, samimiyettir. İnşallah bu tarihi dönüşümü kardeşlerimizle birlikte yapacağız.” diye konuştu.

Açılışını gerçekleştirdikleri “Genç Adres”i kıymetlendiren Kurum, “Amacımız, maksadımız gençlerimize daha güzel bir gelecek sunabilmek zira biliyoruz ki gençlerimiz, bizden daha güzelini yapacaklar. Bizlerle birlikte 21 yıldır yol yürüyorlar. Biz onların her vakit fikrine, görüşlerine, tekliflerine paha verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Biz AK Parti’yiz, sevdalısı olduğumuz işte bu aziz milletimize hizmet etmek için 81 vilayette koşturuyoruz.” sözlerini kullandı.

Kurum, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere dikkati çekerek, bir tarafta milleti için gece gündüz koşturan, her afette milletinin yanında olan, köprüler, tüneller, yollar, metrolar, havalimanları, üniversiteler, kentler inşa edenler, ihya edenler varken, öteki tarafta milletin gönlüne boş vaatlerle girmeye çalışanlar olduğunu söyledi.

İş insanlarıyla yemekte buluştu

Bakan Kurum, buradaki programın akabinde “Sultanbeyli İş İnsanları ile Akşam Yemeği” aktifliğine katıldı.

“Dert insanı yollara düşürür” tabirine atıfta bulunan Kurum, “Kişi kederi kadar büyüktür. Kaygılı olursan çalışırsın, koşturursun, uğraş edersin, milletin için uğraşırsın, milletin için daha uygununu, daha hoşunu yapmanın çabası içerisinde olursun. Hamdolsun bizim de bir sıkıntımız var. Kaygımız de davamız da gayemiz de maksadımız de büyük ve güçlü Türkiye’dir, İstanbul’dur, Sultanbeyli’dir. İşte bu şuurla, anlayışla, ruhla bu hoş kentimize her şeyin en hoşunu, en düzgününü sunabilmek için tüm grubumuzla, belediye liderlerimizle, milletvekillerimizle, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışmaya devam ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Kurum, rekor oyla el ele, gönül gönüle Türkiye Yüzyılı’nda inşa ve ihya sürecinin Sultanbeyli’den başlatılacağını kaydetti.

“Tek bir riskli yapı kalmayana kadar bu çabayı vereceğiz”

Deprem bölgesine yönelik çalışmalara değinen Kurum, bayramın ikinci gününde de birinci konutların anahtarlarının teslim edildiğini hatırlatarak, “Bu nedir biliyor musunuz? Bu büyük ve güçlü Türkiye’nin fotoğrafıdır. Bu önderimiz, Genel Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesidir, vizyonudur, alana yansımasıdır, milletine olan sevdasıdır.” dedi.

Kurum, 2,5 ayda zelzele bölgesinde 127 bin konutun temelini attıklarına değinerek, 21 yılda 1 milyon 200 bin konutu bitirdiklerini, 81 vilayette 73 milyon metrekare millet bahçesi ürettiklerini söyledi.

Depremden etkilenen 11 ili daima birlikte ayağa kaldıracaklarını belirten Kurum, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu kelam, 21 yıldır bu ülkeye her türlü hizmeti yapan, ülkeye çağ atlatan, 20 yılda, 100 yılda yapılacak işleri yapan AK Partimizin kelamıdır. Bu kelam, milletine sevdalı başkanımız, Genel Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kelamıdır. Önceliğimiz afet bölgesi, akabinde İstanbul’umuza odaklanacağız. İstanbul’umuzun 39 ilçesinde 963 mahallesinde tek bir riskli yapı kalmayana kadar bu çabayı vatandaşlarımızla, kardeşlerimizle, Sultanbeyli’yle birlikte vereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasına dikkati çeken Kurum, e-Devlet’ten müracaat yapılabileceği, 26 Nisan’da başlayan müracaatların 29 Mayıs’a kadar devam edeceği, dönüşüm ödemelerinin taksitle yapılabileceği, bu süreçte 10 bin 500 lira taşınma ve 5 bin 250 lira kira yardımı takviyesinin bilgisini paylaştı.

Kurum, birinci rezerv konutları Sultanbeyli’de üretmeye başladıklarını ve konutları donatı alanı içerisinde kalan vatandaşları rezerv konutlara yönlendireceklerini lisana getirerek, “Donatı alanında kalan vatandaşlarımızın, oradaki arsa kıymeti neyse, arsa bedelini vereceğimiz konut bedelinden düşeceğiz. Maliyetin yarısını biz karşılayacağız, yarısını varsa şayet vatandaşımız karşılayacak. Böylece Sultanbeyli’nin içindeki donatı alanında kalan ne kadar vatandaşım varsa, o alanlardaki kardeşlerimizi isteği çerçevesinde konutlara taşıyacağız.” dedi.

Bugüne kadar tapu mülkiyet sıkıntılarının tamamını neredeyse tahlile kavuşturduklarını tabir eden Kurum, var olan problemleri da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalarla birer birer çözeceklerini bildirdi.

Yemeğe, iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilçede vazifeli muhtarlar, milletvekili adayları, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.