Bahar Aslan’a KRV Türk Toplumu’ndan takviye

Almanya’da Polis Yüksekokulu’nda öğretim vazifelisi Bahar Aslan’ın ırkçı tavrı lisana getiren paylaşımı nedeniyle misyondan alınmasına KRV Türk Toplumu Lideri Serhat Ulusoy’dan dayanak geldi. Ulusoy, sürecin demokratik ve tarafsız formda kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bahar Aslan’a KRV Türk Toplumu’ndan takviye
Yayınlama: 26.05.2023
6
A+
A-

Irkçılığı lisana getiren Bahar Aslan’a KRV Türk Toplumu’ndan destek

KRV Lideri Ulusoy: “Tarafsızlık prensibine uygun değerlendirilmesini bekliyoruz”

SİNOP – Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde Polis Yüksekokulu’nda öğretim vazifelisi Bahar Aslan, toplumsal medyada yaptığı ’emniyet içindeki ırkçı tutumu’ lisana getiren paylaşımı nedeniyle misyondan alındı. Yargı sürecinin takipçisi olacaklarını belirten Kuzey- Ren Vestfalya Türk Toplumu Lideri Serhat Ulusoy, Alman yetkililerine sürecin demokratik ve tarafsız halde kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde Polis Yüksekokulu’nda “kültürlerarası yetkinlik” dersleri veren Bahar Aslan, toplumsal medya hesabında kimi polislerin yabancılara karşı uyguladığı ırkçı tavrı lisana getirince işten çıkarıldı. KRV Türk Toplumu Lideri Serhat Ulusoy, yetkilileri uyararak kullanılan sözlerin manasına değil, bütününe bakılıp ırkçılığın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Serhat Ulusoy, “Geçtiğimiz hafta sonu Bahar Hanım yaşadığı üzücü bir olaydan ötürü Alman emniyet düzeneğine sitem içeren bir tweet paylaşıyor. Bu sitemde tam çevirisi ‘kahverengi pislik’ olan, aslında demek istediği ‘Nazi pisliği’ biçiminde tweet atıyor ve bu Almanya’nın gündemine 2 günden beri bomba üzere girmiş durumda. Zira bütün emniyet sistemini zan altında bırakan bir algı oluştu. Elbette biz de Almanya Türk Toplumu ve Kuzey Ren Vestfalya Türk Toplumu ismine bunun genelleme olmadığını lakin bu maksatla da söylenmediğini söz etmeye çalıştık” diye konuştu.

Yapılan paylaşımdaki sözlere değil de paylaşımın içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Ulusoy, “Bunun daha fazla dikkate alınmasını, olaya bir nevi parmak basan kişinin vasfı itibariyle olaya vakıf olduğunu ve görüşlerinin yararlı olacağına inandığımızdan ötürü, sağduyu içerisinde ele alınmasını rica ettik” formunda konuştu.

Türk toplumu ve öbür toplumların vakit zaman bu tavırla karşılaştığını da söyleyen Ulusoy, “Zaman vakit bu türlü şeyler oluyor, duyuyoruz biz de. Bunu yalanlayan bir durum da yok lakin genelleme olduğuna karşı beşerler rahatsız. Her yerde olduğu üzere aşikâr yerlerde kesinlikle oluyordur, bunların takipçisi olmak ve ‘olur bu türlü şeyler’ değil tam bilakis sistematik olup olmadığını, vatandaşların niçin daima bu üzere durumlardan rahatsız olduğunu ele alınmasını kurum ve kuruluş ismine takipçisini olmamızı bekliyorlar. Biz de elimizden geldiğini yapıyoruz” dedi.

Bahar Aslan’ı bir yargılama süreci beklediğini söz eden Ulusoy, bu sürecin demokratik formda ele alınması gerektiğinin altını çizdi. Aslan’ın sonradan yanlış anlaşılmaya mahal verdiği için özrünü de dilediğini kaydeden Ulusoy, “Kendisi de son yaptığı açıklamada yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiği için özür diledi. Lakin bu üzere hususlarda beşerler kendisine gelip şikayetçi olduklarını söyledi, kendisi de bu türlü bir şeyi yaşamasından ötürü bardağı taşıran nokta sonucunda bu türlü bir tweet atmış oldu. Hoş bir olay olmadı elbette ancak bu biçimde ele alınmasını sağladı” sözlerini kullandı.

Olayın ‘demokratik ve tarafsızlık’ prensibine uygun biçimde kıymetlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ulusoy, “Alman yetkilileri bu mevzuda daha evvel refleks olarak vermiş olduğu tavırları tekrar gözden geçirmesini rica ediyoruz ve olayın tarafsızlık unsuruna uygun halde kıymetlendirilerek hakikat karar alınmasını Almanya Türk Toplumu ve Kuzey Ren Vestfalya Türk Toplumu ismine bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.